ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دارو
علمی

دانشمندان روی داروهایی کار می‌کنند که می‌توانند عمر انسان را به 200 سال برسانند

زیست‌شناس محاسباتی بریتانیا، دکتر «اندرو استیل» اخیرا کتابی درباره طول عمر انسان‌ها منتشر کرده و در آن مدعی شده که شاید بالاخره بتوانیم با کمک گروه جدیدی از داروها سرعت پیری را کم و تا ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۶ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

زیست‌شناس محاسباتی بریتانیا، دکتر «اندرو استیل» اخیرا کتابی درباره طول عمر انسان‌ها منتشر کرده و در آن مدعی شده که شاید بالاخره بتوانیم با کمک گروه جدیدی از داروها سرعت پیری را کم و تا 200 سال زندگی کنیم. این داروها که در حوزه‌ای موسوم به «سنولیتیک» توسعه پیدا می‌کنند می‌توانند سلول‌هایی را از بین ببرند که باعث تخریب بافت‌ها و در نتیجه پیری می‌شوند.

دکتر استیل در کتاب خود می‌گوید داروهای ضدپیری همین حالا به شواهد امیدوارکننده‌ای دست یافته‌اند و می‌توانند ظرف دهه آینده در بازار عرضه شوند. او ادامه می‌دهد: «فکر نمی‌کنم سقف مطلقی برای حداکثر طول عمر بشر قابل تعیین باشد. دلیل فیزیکی یا بیولوژیکی خاصی به نظرم نمی‌آید که مانع از افزایش طول عمر به 200 سال شود.»

این داروها در نهایت می‌توانند «سلول‌های زامبی» را که در علم با نام سلول‌های پیری شناخته می‌شوند، از بین ببرند. با آغاز فرآیند پیری، این سلول‌ها دیگر تقسیم نمی‌شوند و درون بدن تجمع پیدا می‌کنند. آن‌ها سرانجام ترکیباتی را از خود منتشر می‌کنند که باعث افزایش سرعت فرآیند پیری می‌شود.

داروهای ضدپیری به بازار می‌آیند؟

پیری

یکی از این داروها در سال 2020 در آزمایشی روی موش‌ها توانست به بهبود عملکردهای فیزیکی و افزایش طول عمر کمک کند. با توجه به این که عملکردهای ژنتیکی در انسان‌ها و موش‌ها تقریبا مشابه یکدیگر است، بسیاری باور دارند که ما هم می‌توانیم از این داروها استفاده کنیم.

افزایش طول عمر همواره ایده‌ای جذاب برای بشر بوده است. بسیاری از دانشمندان دهه‌هاست که سعی دارند به طور کامل فرآیند پیری را معکوس کنند. با این حال، اکثر کسانی که به‌طور واضح از تلاش برای دستیابی به این مهم خبر داده‌اند، ثروتمندان جهان از جمله جف بزوس هستند. او از طریق استارتاپ Altos Labs سعی کرده با گردآوری نوابغ دنیا به مبارزه با مرگ برود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این استارتاپ و تلاش‌هایی که تاکنون صورت گرفته این مقاله جذاب را بخوانید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی