ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پنج قلوی استفان
علمی

تصویر روز ناسا: پنج قلوی استفان نتیجه همکاری تلسکوپ جیمز وب، هابل و سوبارو

در تصویر روز ناسا، تصویری از پنج قلوی استفان را مشاهده می‌کنیم که از ترکیب داده‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب، هابل و تلسکوپ زمینی سوبارو در هاوایی بدست آمده است. چندی پیش ناسا اولین تصاویر ...

در تصویر روز ناسا، تصویری از پنج قلوی استفان را مشاهده می‌کنیم که از ترکیب داده‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب، هابل و تلسکوپ زمینی سوبارو در هاوایی بدست آمده است.

چندی پیش ناسا اولین تصاویر تمام رنگی تلسکوپ جیمز وب را منتشر کرد. این پنج تصویر جزئیات و ویژگی‌های شگفت‌انگیزی داشتند و توجه بسیاری را به خود جلب کردند. در مطالب پیش، به مرور این تصاویر پرداختیم و هر یک را به صورت مفصل شرح دادیم. حالا این سوال پیش می‌آید که آیا می‌توان تصاویر تلسکوپ هابل، جیمز وب و سوبارو از پنج قلوی استفان را باهم ترکیب کرد؟

تلسکوپ فضایی جیمز وب که اخیرا به فضا پرتاب شد، آینه بزرگتری نسبت به هابل دارد اما این تلسکوپ در محدوده فروسرخ میانی به رصد کیهان می‌پردازد و نمی‌تواند نور آبی را رصد کند. از سوی دیگر، تلسکوپ فضایی هابل که بیش از سی سال پیش به فضا پرتاب شد، آینه کوچکتری دارد و نمی‌تواند طیف فروسرخ را مشاهده کند. با این‌حال، این تلسکوپ می‌تواند نه تنها نور آبی بلکه حتی فرابنفش را نیز تصویر کند.

پس داده‌های وب و هابل را می‌توان برای ایجاد تصاویر در طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها ترکیب کرد.

از سوی دیگر، داده‌های تلسکوپ زمینی «سوبارو» ژاپن در هاوایی نیز می‌تواند به تکمیل رنگ‌های این تصویر کمک کند. از آنجایی که داده‌های وب، هابل و سوبارو به طور رایگان در دسترس هستند، هرکسی در سراسر جهان می‌تواند آن‌ها را پردازش کند و تصاویر خارق‌العاده‌ای در طیف‌های مختلف از این اجرام یا نواحی ثبت کند.

پنج قلوی استفان

تلسکوپ سوبارو در قله «Maunakea» - یکی قله آتشفشانی خاموش - در هاوایی قرار دارد. فشار هوا بر روی این قله تنها دو سوم فشار هوا در سطح دریا است. ابرها معمولا در زیر قله تشکیل می‌شوند و از آنجایی که هاوایی آب و هوای خاص ناحیه خود را دارد، شرایط ایده‌آلی برای رصد کیهان فراهم می‌شود.

قله Maunakea یکی از بهترین مکان‌های رصدی در جهان است. در این ناحیه می‌توان 13 تلسکوپ غول‌پیکر را مشاهده کرد که هرکدام در یک طیف مخصوص مشغول رصد عالم هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • dotpybot dotpy
  dotpybot dotpy | ۲۷ تیر ۱۴۰۱

  چند میلیارد دلار اختلاس ارتش امریکا با چند تا نقاشی اب و روغن

  • hameds1
   hameds1 | ۲۸ تیر ۱۴۰۱

   تو نگران اختلاس های هزار میلیاردی مملکت خودش باش نمیخواد گنده تر از دهن و عقلت حرف بزنی

   • mohamad shafeghat
    mohamad shafeghat | ۲۸ تیر ۱۴۰۱

    دقیقا

مطالب پیشنهادی