ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

تصویر روز ناسا: سحابی ستاره شعله‌ور واقعاً درحال سوختن است؟

ستاره «ای‌ئی ارابه‌ران» ستاره شعله‌ور و سحابی اطراف آن سحابی ستاره شعله‌ور (IC 405 یا Caldwell 31) نامیده می‌شود.

مهدیس نصراله زاده
نوشته شده توسط مهدیس نصراله زاده | ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

تصویر امروز ناسا این سؤال را برمی‌انگیزد که آیا سحابی ستاره شعله‌ور درحال سوختن است؟ پاسخ این سؤال هرچند بدیهی، منفی است.

در تصویر امروز ناسا چه می‌بینیم؟

ستاره «ای‌ئی ارابه‌ران» ستاره شعله‌ور و سحابی اطراف آن سحابی ستاره شعله‌ور (IC 405 یا Caldwell 31) نامیده می‌شود. این سحابی برای برخی مانند یک شعله درحال چرخش به‌نظر می‌رسد، اما درواقع آتشی وجود ندارد.

آتش که معمولاً به‌عنوان جذب سریع مولکولی اکسیژن تعریف می‌شود، تنها زمانی اتفاق می‌افتد که اکسیژن کافی در محیط وجود داشته باشد. درنتیجه در محیط‌هایی مانند سحابی‌ها و ستارگان که دارای انرژی زیاد و اکسیژن کم هستند، آتش‌سوزی امکان‌پذیر نیست.

ستاره درخشان ای‌ئی ارابه‌ران در نزدیکی مرکز سحابی ستاره شعله‌ور قرار دارد و به‌اندازه‌ای داغ است که به رنگ آبی می‌درخشد. این ستاره نور پرانرژی ساطع می‌کند که الکترون‌ها را از گاز اطراف پراکنده می‌نماید. هنگامی که یک پروتون، یک الکترون را محصور می‌کند، همان‌طور که در سحابی گسیلشی دیده می‌شود، نور ساطع می‌گردد.

کپی‌رایت: Thomas Röell

سحابی ستاره شعله‌ور که تصویر آن سه هفته پیش ثبت شده است، در نزدیکی مرکز تصویر بین سحابی قرمزرنگ قورباغه در سمت چپ و دنباله‌دار دم آبی ZTF در سمت راست، قابل مشاهده است. سحابی ستاره شعله‌ور حدود ۱۵۰۰ سال نوری از ما فاصله و حدود ۵ سال نوری وسعت دارد. این سحابی با تلسکوپ کوچک به‌سمت صورت فلکی ارابه‌ران (Auriga) قابل مشاهده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی