ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مقیسه ساترا
فناوری ایران

رئیس ساترا: سالم‌سازی محتوایی فضای مجازی خواسته مسئولان و جامعه از ما است

رئیس ساترا اعلام کرد سالم‌سازی محتوایی صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی مطالبه قوه مجریه، قوه مقننه و علاقمندان نظام از آن‌ها است. مقیسه اعتقاد دارد براساس رصدهای صورت گرفته، محتوای برخی رسانه‌ها دارای ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۸ تیر ۱۴۰۱ | ۱۰:۵۰

رئیس ساترا اعلام کرد سالم‌سازی محتوایی صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی مطالبه قوه مجریه، قوه مقننه و علاقمندان نظام از آن‌ها است. مقیسه اعتقاد دارد براساس رصدهای صورت گرفته، محتوای برخی رسانه‌ها دارای آسیب‌هایی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی است و ساترا روی مواضع قانونی خود برای حفظ حقوق مخاطبان این رسانه‌ها ایستادگی خواهد کرد.

انتشار یک نامه از سوی ساترا به بیست نهاد رسمی کشور در رابطه با برخورد با پلتفرم‌های متخلف، از ابتدای هفته با واکنش‌های مختلفی در میان فعالان رسانه‌ای و فضای مجازی همراه شده است. رئیس این سازمان نیز به بیان توضیحاتی در این باره پرداخت.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی ساترا؛ «سعید مقیسه»، رئیس سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) در خصوص نامه‌نگاری انجام شده با ریاست سازمان صدا و سیما برای برخورد بازدارنده در مقابل تخلفات رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر گفت: «بدون شک مهم‌ترین اولویت فعالیت ساترا، اجرای قوانین و اسناد بالادستی است و در این زمینه هیچ‌گونه تعارفی نداریم.»

او با اشاره به این موضوع که در حال حاضر مجوز هیچ‌یک از رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر لغو یا تعلیق نشده است، گفت:

«درصورت رعایت قانون از پلتفرم‌ها حمایت می‌کنیم. البته برخی سامانه‌های نمایش درخواستی تخلفاتی داشته‌اند که منجر به کسر امتیاز ارزیابی آن‌ها شده است. بنابراین اگر روند کاهش امتیاز ارزیابی آن‌ها ادامه پیدا کند و به کم‌تر از حداقل امتیاز لازم برای فعالیت برسد، اقدام قانونی لازم را انجام خواهیم داد.»

مقیسه در ادامه با اشاره به ماموریت قانونی ساترا در حوزه تنظیم‌گری رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر مدعی است انجام ماموریت‌های قانونی ساترا، مورد مطالبه نهادهای ناظر در قوه مجریه و قوه مقننه است: «اخیرا هم مکاتبه‌ای از سوی معاونت امور حقوقی ریاست جمهوری با ساترا انجام شده است که در آن نامه بر اختیارات و وظایف ساترا در حوزه صوت‌و تصویر فراگیر تاکید شده است.»

به گفته وی بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور با موضوع «توسعه فضای مجازی سالم، مفید و ایمن»، ممانعت از نشر محتوا و خدمات مضر و ناسالم و ناایمن یکی از مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد و با توجه به ماموریت ساترا در حوزه تنظیم‌گری صوت و تصویر فراگیر، ساترا به دنبال نظارت بر سلامت محتوایی صوت‌و تصویر فراگیر است.

ساترا

رئیس ساترا خاطر نشان کرد: بسیاری از علاقه‌مندان و دلسوزان نظام جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر انتقادات جدی نسبت به وضعیت رها شده فضای مجازی داشته‌اند و این مطالبه را از ساترا دارند که برای سالم‌سازی محتوایی صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی اقدام کند.

محتوای برخی رسانه‌ها دارای آسیب فرهنگی و اجتماعی است

مقیسه با اشاره به ضرورت مراقبت از نهاد خانواده و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی گفت:

«یکی از مهمترین وظایف حاکمیت، حمایت از خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است و در سند صیانت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی مصوب شورای عالی فضای مجازی تاکید شده است که کلیه سکوها و ارائه‌دهندگان محتوا ملزم هستند از عرضه تبلیغات و محتوای مضر برای رده سنی کودک و نوجوان ممانعت کنند. یکی از اولویت‌های اصلی ساترا همین موضوع است که مراقبت کند محتوای مضر برای رده سنی کودک و نوجوان توسط رسانه‌های صوت‌و تصویر فراگیر در برنامه‌های این گروه سنی تولید و پخش نشود.»

وی همچنین به طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات مصوب شورای عالی فضای مجازی به عنوان دیگر سندی که تاکید بر سالم‌سازی محتوا در فضای مجازی دارد اشاره کرد و گفت: «یکی از اهداف راهبردی تعیین شده در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات، حضور جریان‏ساز و هدفمند در عرصه‏‌های ملی و فراملی فضای مجازی برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی است؛ در حالی‌که شاهد هستیم برخی رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر محتوایی را تولید و منتشر می‌کنند که کاملا در تضاد با گفتمان انقلاب اسلامی است و بارها این قبیل محتواها مورد اعتراض بخش‌هایی از جامعه واقع شده است.»

رئیس ساترا با بیان اینکه در همین سند مجموعه اقداماتی برای سالم‌‏سازی محتوا طراحی شده که بیانگر عزم جدی کشور برای ارتقای سالم‏‌سازی و کاهش محتوای آسیب‌رسان است گفت مجموعه رصدهای انجام شده در ساترا بیان‌گر آن است که محتواهای برخی رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر دارای آسیب‌هایی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی است.

مقیسه در پایان تاکید کرد ساترا روی مواضع قانونی خود برای حفظ حقوق مخاطبان رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ایستادگی خواهد کرد و به زودی معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا نشست‌هایی با حضور مدیران رسانه‌های جمعی، نخبگان رسانه‌ای و سایر گروه‌های فعال فرهنگی و اجتماعی تدارک خواهد دید تا گفت‌و گوهای موثری بین ساترا و فعالان اجتماعی کشور شکل بگیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
  • آریا
    آریا | ۲۸ تیر ۱۴۰۱

    مردم دنبال زندگی آرام، نرمال، شاد، کشوری نرمال با ثبات اقتصادی، رابطه اقتصادی و تجاری با دنیا بدون دخالت کـند‌ذهنها در حریم شخصی خود و همچنین به دنبال رفع دیگر محدودیتها هستند... این چرندیات هم هیچوقت از طرف مردم گفته نشده

  • جواد بیات
    جواد بیات | ۲۸ تیر ۱۴۰۱

    بنده به عنوان عضوی در جامعه هیچوقت چنین درخواستی از شما نداشتم و نخواهم داشت

مطالب پیشنهادی