ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آسم و آلرژی
علمی

مصرف آنتی‌بیوتیک در بدو تولد می‌تواند باعث آسم و آلرژی در بزرگسالی شود

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف آنتی‌بیوتیک در روزهای اول بعد از تولد باکتری‌های مفید دستگاه گوارش را از بین می‌برد و می‌تواند در بزرگسالی باعث آسم و آلرژی شود. این مطالعه که در «Mucosal ...

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف آنتی‌بیوتیک در روزهای اول بعد از تولد باکتری‌های مفید دستگاه گوارش را از بین می‌برد و می‌تواند در بزرگسالی باعث آسم و آلرژی شود. این مطالعه که در «Mucosal Immunology» به چاپ رسیده است، قوی‌ترین شواهدی را ارائه کرده است که نشان می‌دهد ارتباط میان مصرف آنتی‌بیوتیک در اوایل تولد و آسم و آلرژی چیست.

در این مطالعه دانشمندان آزمایشاتی بر روی موش‌ها انجام دادند. در بخش اول آزمایش، موش‌های پنج روزه آزیترومایسین یا آموکسی‌سیلین دریافت کردند. پس از بلوغ موش‌ها، محققان آن‌ها را در معرض یک عامل آلرژی‌زا مشتق شده از کنه قرار دادند. موش‌هایی که هر یک از آنتی‌بیوتیک‌ها - به ویژه آزیترومایسین - دریافت کرده بودند، میزان بالایی از پاسخ‌های ایمنی را نشان دادند - به عنوان مثال، آلرژی.

بخش‌های دوم و سوم این آزمایش با هدف بررسی این فرضیه بود که مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در سنین کم با از بین بردن برخی باکتری‌های سالم روده که از رشد مناسب سیستم ایمنی حمایت می‌کنند، باعث آسم یا آلرژی می‌شود یا خیر.

در این بخش ابتدا نمونه‌های مدفوع موش‌های بالغ و نابالغ مورد بررسی قرار گرفت و محققان دریافتند موش‌هایی که در دوران نوزادی آزیترومایسین یا آموکسی‌سیلین دریافت کردند، باکتری‌های سالم روده کمتری دارند.

آلرژی

در این مطالعه، محققان از دانشگاه «زوریخ» و مرکز «راتگرز» دانشگاه نیویورک خاطرنشان کردند آنتی‌بیوتیک‌ها از جمله داروهایی هستند که بر ساختار میکروبیوم روده و عملکردهای متابولیک آن تاثیر می‌گذارند.

«مارتین بلاسر» نویسنده ارشد و مدیر مرکز بیوتکنولوژی پیشرفته می‌گوید: « هر زمان که می‌توانید از مصرف آنتی‌بیوتیک در کودکان و خردسالان خودداری کنید زیرا ممکن است خطر مشکلات ابتلا به آلرژی یا آسم طولانی مدت را افزایش دهد.»

بلسر افزود: «این آزمایش‌ها شواهد قوی ارائه می‌دهد که آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند از طریق تاثیری که بر باکتری‌های روده می‌گذارند باعث ایجاد پاسخ‌های ایمنی ناخواسته شوند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی