ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فسیل ماهی
علمی

فسیل 183 میلیون ساله یک ماهی در حالت سه بعدی و دست‌نخورده در یک مزرعه پیدا شد

دانشمندان در یک مزرعه در انگلیس چند فسیل پیدا کرده‌اند که یکی از آن‌ها در شرایط بسیار مناسبی به‌صورت سه‌بعدی حفظ شده است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

مزرعه‌ای در انگلیس میزبان مجموعه خارق‌العاده‌ای از فسیل‌های ماهی‌خزنده‌سانان یا ایکتیوسورها، ماهی‌های مرکب، حشرات و چند حیوان دیگر بود. محققان می‌گویند قدمت این موجودات به حدود 183 میلیون سال پیش در اوایل دوره ژوراسیک می‌رسد.

از بیش از 180 فسیلی که در این مزرعه در جنوب غرب بخش مرکزی انگلیس پیدا شده، یک کله ماهی شاخص وجود دارد که حالت سه بعدی دارد. این فسیل متعلق به موجودی موسوم به ستبرتنه است که سرده‌ای از ماهی‌های پرتوباله است. محققان این فسیل را درون یک سنگ آهک سخت پیدا کردند و چنان شرایط مناسبی داشت که حتی برخی از بافت‌های نرم آن از جمله پولک‌ها و چشمانش حفظ شده بود.

«نویل هالینگ‌ورت»، زمین‌شناس دانشگاه بیرمنگام که به همراه همسرش، «سالی» این سایت باستانی را پیدا کرده، می‌گوید: «فسیل‌ها معمولا مسطح هستند. اما این یکی در بیش از یک بعد حفظ شده بود و به نظر می‌رسد که این ماهی در حال بیرون پریدن از این سنگ است.» سالی هالینگ‌ورت که کارشناس فسیل‌هاست، می‌گوید: «قبلا هرگز چیزی مثل این را ندیده بودم. می‌توانید پولک‌ها، پوست، ستون مهره‌ها و حتی چشمش را ببینید.»

فسیل ماهی

فسیل ماهی‌ها زیر رسوبات مدفون شده بودند

این ناحیه از انگلیس زمانی به طور کامل زیر آب بود و همین رسوبات کمک کرده تا فسیل‌ها به خوبی حفظ شوند. «دین لومکس»، متخصص فسیل‌های خزندگان دریایی از دانشگاه منچستر و یکی از اعضای این پروژه می‌گوید: «وقتی ماهی‌ها می‌میرند، به کف دریا می‌روند. درست مثل بقیه فسیل‌ها، مواد معدنی بستر کف دریا به‌طور پیوسته ساختارهای اولیه استخوان‌ها و دندان‌ها را جایگزین می‌کنند. [ولی] در این مورد، این محل ظاهرا کمترین تخریب را داشته و اجساد باید به سرعت زیر رسوبات مدفون شده باشند. یعنی آن‌ها به محض رسیدن به بستر کف دریا، پوشانده و بلافاصله محافظت شده‌اند.»

این تیم در طول کاوش چهار روزه خود در این مزرعه حدود 80 متر حفاری کرد و به لایه‌هایی رسید که برش کوچکی از تاریخ زمین‌شناسی را نشان می‌داد. قدمت برخی از این موجودات به عصر توآرسین برمی‌گردد که مقطعی از عصر ژوراسیک در حدود 183 تا 174 میلیون سال قبل بود. بخشی از این فسیل‌ها قرار است در موزه‌ای در شهر استرود به نمایش گذاشته شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Hero007
    Hero007 | ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

    بسی جالب بود👍

مطالب پیشنهادی