ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

اسنپ اکسپرس: از رقبا جلوتر هستیم ولی هنوز رقابت واقعی شکل نگرفته است

مدیر اسنپ اکسپرس به دیجیاتو گفت با سهم ۵۰ درصدی از فروش آنلاین محصولات سوپرمارکتی پیشتاز بازار هستند.

اسنپ اکسپرس گزارشی از وضعیت فروش محصولات تند مصرف (سوپرمارکتی) در بازار ایران منتشر کرد. بر اساس این گزارش، حجم بازار فروش آنلاین کالاهای تند مصرف در ایران به ۲۳ میلیارد دلار در سال می‌رسد و از این مقدار، سهم 0.8 درصدی فروش متعلق به بازار آنلاین است. با این وجود مدیران اسنپ اکسپرس اعلام می‌کنند این شرکت بزرگ‌ترین بازیگر این حوزه است و سهمی ۴۹ درصدی از این بازار دارد.

اسنپ اکسپرس از گزارش وضعیت کالاهای تند مصرف FMCG در ایران برای سال ۱۴۰۰ رونمایی کرد. گزارشی که با بررسی ۳۰ میلیون فاکتور از ۸۰ شهر کشور به دست آمده است. «مسعود طباطبایی» مدیر عامل اسنپ اکسپرس در ابتدای این مراسم با اعلام اینکه این تیم در حال حاضر ۵۰۰ نیرو دارد، گفت :

«اسنپ اکسپرس در ابتدا به عنوان سرویس جانبی در اسنپ‌فود فعالیت داشت و با همه گیری کرونا سفارش‌های سوپرمارکتی ۲.۵ برابر شد. اتفاقی که برای ما در وهله اول شیوع کرونا رخ داد‌ این بود که وارد ۵ شهر جدید شدیم و سعی کردیم به دنبال سه ارزش اصلی خودمان باشیم: تحویل سریع، تنوع کالایی و تخفیف کالا.»

به گفته طباطبایی در نهایت در سال ۱۴۰۰ شرکت اسنپ اکسپرس تاسیس شد. برای رسیدن به اهداف این شرکت نیز به جز مغازه های های محلی، فروشگاه های زنجیره ای نیز به سرویس اضافه شد و همچین دارک استورهای اسنپ اکسپرس راه اندازی شد. از آذرماه ۱۴۰۰, اسنپ اکسپرس به طور کامل مستقل شد.

به گفته مدیر عامل اسنپ اکسپرس در حال حاضر چند هزار سوپرمارکت و فروشگاه زنجیره‌ای در بیش از ۹۰ شهر کشور با این شرکت همکاری می‌‌کنند.

«اسنپ اکسپرس رهبر بازار سوپرمارکت های آنلاین است»

طباطبایی در این مراسم در پاسخ به دیجیاتو مبنی بر اینکه سهم آنها از بازار آنلاین فروش محصولات سوپرمارکتی چقدر است گفت: «آمارهای ما نشان می‌دهد که در حال حاضر ما رهبر بازار فروش محصولات سوپرمارکتی آنلاین هستیم. شاید تا شش ماه پیش رهبری این بازار در دست پلتفرمی مثل اکالا بود ولی حالا ما نفر اول بازار هستیم و ۵۰ درصد سهم را در اختیار داریم و سایر تیم‌های فعال در این حوزه روی هم ۵۰ درصد سهم دارند.»

به گفته او امروز به دلیل سهم یک درصدی فروش آنلاین از کل بازار خرده فروشی، در نهایت رقابت واقعی وجود ندارد. طباطبایی با تاکید بر اینکه سهم بسیار اندک فروش آنلاین محصولات سوپرمارکتی در ایران گفت: «آنچه امروز توسط اسنپ اکسپرس در حال شکل گیری است، توسعه بازار است.» او به دیجیاتو گفت که انتظار دارد طی یکی دو سال آینده بازار فروش محصولات سوپرمارکتی به صورت آنلاین به ۲.۵ درصد برسد و تاکید کرد که آنها قصد دارند همواره رهبر این بازار باقی بمانند.

همکاری با سایر برندها

طباطبایی در پاسخ به دیگر پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه چطور با فروشگاه‌های افق کوروش که به نوعی با بزرگترین رقیب آنها یعنی اکالا همکاری دارند، به همکاری تجاری رسیدند گفت: «ما با هر کسی که فکر کنیم می‌توانیم منافع مشترک پیدا کنیم حتما وارد همکاری خواهیم شد و این سیاست اسنپ اکسپرس است.»

«محمد خلج» مدیر گروه اسنپ نیز در این نشست حاضر بود و در رابطه با همکاری با سایر برندها و تیم‌های فعال در این حوزه اعلام کرد: «در بسیاری موارد ما با مجموعه‌هایی که در حال رقابت هستیم منافع مشترک داریم. از همین رو به حوزه‌هایی که امکان همکاری و تعامل وجود دارد هم توجه داریم.»

خلج در ادامه توضیحات خود به دیجیاتو گفت: «مسیر ایجاد شده در این همکاری و رقابت در همه حوزه‌ها قابل توجه است. به هر حال تلاش ما حفظ منافع کلی اکوسیستم نیز هست و هر کنسرسیوم و مشارکتی هم که با رقبای خود تشکیل می‌دهیم در این راستا است.»

بازار سوپرمارکت در ایران

«حامد غضنفری» مدیر توسعه کسب و کار اسنپ اکسپرس در ادامه این نشست به ارایه‌ای از آمارهای بازار FMCG پرداخت. به گفته غضنفری آمار بازار کالاهای سوپرمارکتی در دنیا رو به افزایش است و اندازه بازار سوپرمارکت در دنیا ۱۲.۴۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ بوده که ۷.۴ درصد آنلاین است. او اعتقاد دارد این آمار به زودی به ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد و سهم آن نیز به بیش از ده درصد می‌رسد.

اما وضعیت در ایران چگونه است؟ به گفته غضنفری بازار محصولات سوپرمارکتی در ایران ۲۳ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ بوده که سهم بازار آنلاین آن تنها ۰.۸ درصد است و این آمار از نظر او پتانسیل رشد بالایی دارد: «گروه لبنیات و بستنی‌ها ۱۹.۳ درصد و بیشترین جایگاه فروش را دارد و از هر ۱۰۰ قلم کالای خریداری شده توسط مشتریان، ۹ قلم از بین این دسته کالاها است. بازار لبنیات نوزده درصد از کل سهم سبد خرید سوپرمارکتی را در اختیار دارد و بازار نوشیدنی‌ها نیز ۱۷ درصد از سهم سبدهای سوپرمارکتی را تشکیل می‌دهد.»

آنطور که غضنفری می‌گوید اسنپ اکسپرس در حال حاضر با دو هزار فروشگاه ارتباط دارد و ۱۶ هزار کالای متنوع در آن به فروش می‌رسد. او تاکید کرد بیش از ۶۵ هزار مشتری با اسنپ اکسپرس ارتباط دارند که حداقل ۴ بار در هفته خرید می‌کنند و ۱۱۴ کارشناس نیز این مشتریان را همراهی می‌کنند. غضنفری تاکید دارد بر اساس آمارها ۸۳ درصد مشتریان از خدمات اسنپ اکسپرس راضی هستند.

مدیر توسعه کسب و کار اسنپ اکسپرس در ادامه صحبت های خود اعلام کرد سرانه مصرف کالاهای تند مصرف در ایران تقریبا ماهی ۲.۵ میلیون تومان برای هر خانوار محاسبه می‌شود: «باید بدانید دو دهم درصد مصرف کالاهای تند مصرف متعلق به ایران است.»

کالاها و برندهای برتر

آنطور که در این گزارش آمده «بستنی» پرفروش ترین کالا در ایران است و پس از آن کیک، کلوچه، شیر، بیسکوییت، چیپس و پفک و در نهایت سیگار نیز ۵.۱ درصد سهم بازار در اختیار دارند. کمترین سهم خرید آنلاین در بین کالاها نیز متعلق به کره لبنیاتی است.

در گزارش اسنپ اکسپرس آمده که در مناطق شمال و مرکز شهر تهران کالایی مثل سیگار، بیشترین سهم خرید را دارد و نزدیک ۷ درصد سهم را در اختیار دارد. در جنوب تهران اما شیر بیشترین خریدار را با سهم ۶.۴ درصدی داشته است و پس از آن بستنی و فالوده خریداران بیشتری در جنوب پایتخت دارد.

غضنفری با تاکید بر اینکه آنها در این گزارش انصاف را رعایت کردند و به سراغ همه فروشگاه های آنلاین و آفلاین در همه مناطق کشور رفتند به معرفی برندهای برتر محصولات پرداخت:

«برند کوکاکولا در نوشابه و هایپ در نوشابه های انرژی زا بیشترین فروش را دارد. در بازار چیپس و پفک برند چی توز بیشترین فروش را دارد و کاله نیز بیشترین فروش پنیر را در اختیار دارد. در تهران بیشترین فروش به شیر ماهشام تعلق دارد ولی در شهرستان‌ها شیر پگاه بیشترین فروش را دارد. در بین بازار بیسکوییت نیز مینو برند برتر شناخته شده است. دامستوس هم بیشترین فروش را در بین شستشوی سطوح در اختیار دارد و پنبه ریز بیشترین فروش را در بخش بهداشت زنان بر عهده دارد. پرفروش ترین سیگار نیز در کل کشور وینستون است.»

برای خواندن گزارش کامل اسنپ اکسپرس میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی