ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارلینک اسپیس ایکس
تکنولوژی

نسل بعدی ماهواره‌های استارلینک با چشم غیرمسلح قابل دیدن نخواهد بود

نسل بعدی ماهواره‌های استارلینک نور کمتری را از خورشید بازتاب خواهند داد تا اختلالی در فعالیت‌های رصدی اخترشناسان به وجود نیاید.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

ارتقای سیستم‌های استارلینک می‌تواند ماهواره‌های این شرکت را در برابر چشم غیرمسلح نامرئی کند. اسپیس ایکس می‌گوید با همکاری اخترشناسان در حال کار روی نسل بعدی تجهیزات ماهواره‌ای خود است تا از تاثیر مجموعه عظیم ماهواره‌های این شرکت بر فعالیت‌های اخترشناسان بکاهد.

اسپیس ایکس می‌گوید تغییراتی را در نسل دوم ماهواره‌های استارلینک اعمال می‌کند که از مداخله با فعالیت‌های اخترشناسان جلوگیری خواهد کرد. اگر ادعاهای این شرکت درست باشد، این ماهواره‌ها در ارتفاع استاندارد خود از دید غیرمسلح ناپدید خواهند شد.

در اسنادی که به‌صورت عمومی از سوی اسپیس ایکس منتشر شده، به تدابیر جدیدی برای کاهش اثر ماهواره‌های استارلینک بر فعالیت‌های رصدی اشاره شده است. این تغییر از آن جهت اهمیت دارد که ایلان ماسک اخیرا گفته بود انتظار می‌رود که این شرکت در 18 ماه آینده تعداد ماهواره‌های فعال خود را به بیش از 4200 عدد برساند. آن‌ها فعلا 2300 ماهواره در مدار دارند، اما مجوز ارسال 30 هزار ماهواره دیگر را دریافت کرده‌اند.

ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس

ماهواره‌های استارلینک مانع از فعالیت‌های رصدی نمی‌شوند

اسپیس ایکس می‌گوید در چند وقت اخیر در حال همکاری با اخترشناسان بوده تا عناصر جدیدی بسازد که بازتاب نور خورشید از ماهواره‌ها به زمین را کاهش دهد. این شرکت می‌گوید ماهواره‌های استارلینک معمولا در ساعات اولیه پس از گرگ و میش دیده می‌شوند که دقیقا مصادف با زمان رصد دنباله‌دارها و سیارک‌های نزدیک زمین است. ناسا قبلا هشدار داده بود که این ماهواره‌ها می‌توانند بر توانایی‌های این سازمان در تشخیص سیارک‌های خطرناک اثر منفی بگذارند.

این شرکت فضایی خصوصی قبلا سعی کرده بود روی ماهواره‌های خود آفتاب‌گیر بگذارد. ولی می‌گوید با این روش جلوی لینک‌های لیزری هم گرفته می‌شود. این آفتاب‌گیرها همچنین اصطکاک جوی بالایی ایجاد می‌کنند که نیاز به سوخت بیشتر برای تداوم حرکت در مدار را افزایش می‌دهد.

اسپیس ایکس اکنون یک نوار آینه‌ای روی ماهواره‌ها قرار داده که بخش عمده نور خورشید را پخش می‌کند و این نور دیگر به اندازه قبل متمرکز و از روی زمین قابل مشاهده نیست. این سازوکار ظاهرا می‌تواند نور بازتابی از خورشید را تا بیش از 10 برابر نسبت به ماهواره‌های فعلی کاهش دهد. به‌علاوه قرار است از مواد تیره‌تری روی ماهواره‌ها استفاده شود تا نور را کمتر بازتاب بدهند.

این شرکت همچنین می‌گوید در زمان‌های خاصی از روز ماهواره‌های استارلینک 2.0 را از نور خورشید دور می‌کند و اگرچه این کار باعث کاهش انرژی باقی مانده در ماهواره‌ها می‌شود، اما انعکانس نور توسط آن‌ها را کم می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • s.s.b
    s.s.b | ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

    //آن‌ها فعلا 2300 ماهواره در مدار دارند، اما مجوز ارسال 30 هزار ماهواره دیگر را دریافت کرده‌اند.آن‌ها فعلا 2300 ماهواره در مدار دارند، اما مجوز ارسال 30 هزار ماهواره دیگر را دریافت کرده‌اند.//این جدیده قبلا مجوز 12 هزار تا رو داشتند

مطالب پیشنهادی