ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خوک
علمی

تحولی در پیوند اعضا: متخصصان اندام‌های خوک مرده را یک ساعت بعد از مرگ احیا کردند

محققان به کمک یک فناوری جدید موفق شدند سلول‌های اندام‌ یک خوک مرده را تا یک ساعت بعد از مرگ حیوان زنده نگهدارند.

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

متخصصان آمریکایی موفق شدند سلول‌های برخی اندام‌‌های یک خوک مرده را تا یک ساعت بعد از مرگ حیوان زنده احیا کنند. این پیشرفت می‌تواند به نقطه عطفی در پیوند اعضا و محدود کردن آسیب‌های اعضا پس از سکته تبدیل شود.

محققان در این آزمایش، خون حیوانات و یک هموگلوبین مصنوعی را با «OrganEx» مخلوط کردند - محلولی که شامل داروهای ضدالتهابی، مسدود کننده‌های عصبی (برای جلوگیری از بازگشت به هوشیاری)، مواد مغذی و داروهایی است که با مرگ سلولی مبارزه می‌کنند.

این پروژه درحقیقت پیروی از یک پیشرفت چند ساله است که در آن دانشمندان سلول‌های مغز خوک مرده را با استفاده از یک محلول پیش‌ساز به نام «BrainEx» احیا کردند. پس از این یافته، گروه محققان به این فکر افتادند که آیا می‌توانند کل بدن را زنده نگه دارند - با این‌حال، از همان ابتدای شروع کار نگرانی‌های اخلاقی در مورد اینکه ممکن است خوک عملکرد مغز خود را دوباره بدست آورد، وجود داشت.

احیای سلول‌های اندام خوک مرده

مرحله بعدی مطالعات احتمالا بررسی کار کردن اندام است. محققان همچنین باید اثرات OrganEx را بدون مسدود کننده‌های عصبی بسنجند و درنهایت کار خود را بر روی انسان آزمایش کنند.

هرچند که اگر راه‌حل‌هایی مانند OrganEx برای انسان مناسب باشد، پیامدهای آن می‌تواند بسیار زیاد باشد. آن‌ها می‌توانند قابلیت زنده ماندن پیوند اعضا را افزایش دهند - ممکن است بتوان اندام‌های سالم را مدت‌ها پس از لحظه مرگ جمع‌آوری کرد. این به نوبه خود می‌تواند تعداد پیوند اعضا را افزایش دهد و جان افراد بیشتری را نجات دهد. این ایده همچنین می‌تواند آسیب به اندام‌ها پس از حملات قلبی و سکته را محدود کند.

هرچند علم پزشکی هنوز به هیچ‌وجه بر غلبه به مرگ نزدیک نیست، اما ممکن است بتواند با به تاخیر انداختن آسیب در اندام‌های درحال مرگ از رخدادهای بعدی جلوگیری کند. درحالت ایده‌آل، این فناوری به افراد فرصت مبارزه برای بهبودی مجدد را می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی