ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

مهم‌ترین دستورالعمل امنیتی برای پیاده‌سازی صحیح API به فارسی ترجمه شد

راسپینا نت پارس با هدف کمک به افزایش امنیت فضای وب فارسی این دستورالعمل را به زبان فارسی برگردانده است.

مدیرعامل راسپینا نت پارس با بیان اینکه سند «OWASP API Security Top 10» از مهم‌ترین دستورالعمل‌ها برای برنامه‌نویسان به منظور پیاده‌سازی صحیح API است، از ترجمه کامل این سند به زبان فارسی خبر داد.

محمدرضا مستمع، در رابطه با اهمیت ترجمه این سند، گفت: «راسپینا نت پارس با هدف کمک به افزایش امنیت فضای وب فارسی این دستورالعمل را به زبان فارسی برگردانده است.»

مستمع در ادامه توضیحات خود با اشاره به اینکه در تست‌های نفوذ خود می‌بینیم که سطح این آسیب‌پذیری‌ها در سرویس‌ها و خدمات ایرانی به شدت بالاست، گفت: «به همین دلیل تصمیم گرفتیم این سند مهم را به فارسی ترجمه کنیم تا به جامعه برنامه‌نویسان ایرانی کمک کنیم از مهم‌ترین و متداول‌ترین آسیب‌پذیری‌های مربوط به APIها جلوگیری کند.»

مدیرعامل راسپینا نت با تاکید بر تلاش این شرکت به امن‌تر شدن فضای API در کشور گفت: «اگر پیاده‌سازی API به شکل درست و امن انجام شود، آن زمان متخصصین امنیت سایبری می‌توانند دقت و تلاش خود را صرف کشف و جلوگیری از آسیب‌پذیری‌های مهم‌تر کنند.»

به گفته مستمع، حجم آسیب‌پذیری‌های حوزه API در ایران به شدت زیاد شده است و چنین اتفاقی اثرات جانبی منفی بزرگی روی استفاده همه کاربران از شبکه اینترنت خواهد داشت.

نگاهی به دلایل اهمیت امنیت API

«پروژه امنیت نرم‌افزاری تحت وب» موسوم به «OWASP»، یک بنیاد غیرانتفاعی با هدف توسعه امنیت نرم‌افزارها است و مقالات، روش‌ها، اسناد، ابزارها و فناوری‌های آزاد در زمینه امنیت وب را تولید می‌کند. «اواسپ» زیرپروژه‌ای به نام مستند OWASP API Security Top 10 دارد که ۱۰ آسیب‌پذیری که بیشترین ریسک را در محیط API دارند را منتشر می‌کند. در این لیست مشخص شده که این آسیب‌پذیری‌ها دقیقا چه هستند، چطور به وجود آمده‌اند، چگونه باید شناسایی و در نهایت برطرف شوند.

یک عنصر اساسی نوآوری در دنیای اپلیکیشن‌محور امروزی API است. از بانک، خرده‌فروشی و حمل‌ونقل گرفته تا اینترنت اشیا، وسایل نقلیه خودمختار و شهرهای هوشمند، API‌ها بخش مهمی از موبایل مدرن، SaaS و برنامه‌های کاربردی وب هستند و می‌توان آن‌ها را در برنامه‌های روبه‌رو، شریک و داخلی یافت. ذاتاً، APIها منطق برنامه‌ها و داده‌های حساس مانند اطلاعات شناسایی شخصی (PII) را در معرض نمایش می‌گذارند و به همین دلیل به طور فزاینده‌ای به هدفی برای مهاجمان تبدیل می‌شوند.

تصور کنید یک برنامه‌نویس می‌خواهد برای حوزه بورس یک اپلیکیشن توسعه دهد. این اپلیکیشن برای اینکه کارکرد قابل قبولی داشته باشد نیاز دارد تا با کارگزاری بورس ارتباط برقرار کند. از سوی دیگر باید بتواند بازار بورس را نیز پایش کند.

استفاده از OWASP چه کمکی به توسعه‌دهندگان و شرکت‌های ایرانی می‌کند؟

دقیقا به دلیل نیاز به همین ارتباطات بود که مفهومی به نام API خلق شد. زمانی که یک سازمان یا شرکت سرویس API ارائه می‌دهد بحث امنیت بسیار با اهمیت می‌شود چراکه همه مخاطبان آن توسعه‌دهندگانی هستند که دانش فنی بالایی دارند. حال اگر یک API به شکل درستی پیاده‌سازی نشده باشد، این خطر به شکل بالقوه وجود دارد که از آسیب‌پذیری‌های API سواستفاده شود.

در صورتی که پیاده‌سازی API به شکل درستی انجام نشود احتمال آسیب‌پذیری افزایش پیدا می‌کند و ممکن است داده‌ها در معرض نشت قرار بگیرند.

مهم‌ترین نکته این است که بدون API های امن، نوآوری سریع غیرممکن خواهد بود. حال، امنیت API بر استراتژی‌ها و راه‌حل‌هایی برای درک و کاهش آسیب‌پذیری‌ها و خطرات امنیتی منحصربه‌فرد رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی (API) تمرکز دارد.

شرکت‌های ایرانی می‌توانند این سند را به فارسی در اختیار توسعه‌دهندگان خود قرار دهند و از آن‌ها بخواهند 10 مورد اصلی که بیشترین آسیب‌پذیری‌های این حوزه بوده‌اند را رعایت کنند تا API و داده‌های آن‌ها امن باقی بماند. شرکت «راسپینا نت پارس» با همین هدف این سند امنیتی مهم را به فارسی برگردانده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی