ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

قطار مغناطیسی چین
علمی

راه‌اندازی اولین قطار مغناطیسی معلق در هوای دنیا با آهنرباهای دائمی در چین [تماشا کنید]

چین با موفقیت توانسته اولین قطار مغناطیسی معلقی را آزمایش کند که 10 متر بالای زمین شناور می‌ماند و می‌تواند بدون برق کار کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

چین به تازگی خط قطار شهری جدیدی را آزمایش کرده که خبرگزاری‌های این کشور از آن به عنوان «قطار آسمان» یاد می‌کنند. این سیستم حمل و نقل که در واقع یک قطار مغناطیسی معلق است، در ارتفاع حدود 10 متری از سطح زمین قرار می‌گیرد و با کمک هوش مصنوعی هدایت می‌شود تا نهایت سرعت را داشته باشد.

اولین قطار مغناطیسی معلق در جهان با آهنرباهای دائمی ساخته شده و می‌تواند بدون نیاز به برق تا ابد شناور بماند. این خط آزمایشی 800 متری که در شهرستان شینگوو در استان جیانگشی ساخته شده، از آهنرباهای قدرتمندی استفاده می‌کند که با عناصر کمیاب زمینی خود می‌توانند نیروی کشش پرتوانی را برای معلق نگه داشتن قطاری با ظرفیت 88 نفر فراهم کنند.

این قطار هیچ ارتباط مستقیمی با ریل‌های بالای خود ندارد و می‌تواند با حداکثر سرعت 80 کیلومتر در ساعت حرکت کند. با توجه به همین عدم اصطکاک، انرژی برق بسیار کمی مورد نیاز است و گفته شده که هزینه ساخت آن هم حدود یک دهم متروهای مرسوم است.

قطار مغناطیسی معلق چین

سرعت قطار مغناطیسی چین به 120 کیلومتر بر ساعت خواهد رسید

مقامات حمل و نقل محلی چین می‌گویند این فناوری پس از انجام چند آزمایش دیگر، خط ریلی خود را تا 7.5 کیلومتر افزایش می‌دهد و سرعتش را به 120 کیلومتر بر ساعت می‌رساند. این کشور از مدت‌ها قبل به دنبال توسعه قطارهای مغناطیسی با آهنرباهای دائمی بود و در حال حاضر پروژه‌های زیادی را در این زمینه به پیش می‌برد.

قطار مغناطیسی با آهنربای دائمی

کنترل قطار جدید این کشور از طریق فناوری‌های پیشرفته‌ای مثل هوش مصنوعی انجام می‌شود و ایمنی سیستم هم به واسطه همین فناوری‌ها تامین می‌گردد. به‌علاوه، گفته شده که این قطار سروصدای کمی تولید می‌کند و به همین خاطر می‌تواند سیستم حمل و نقل مناسبی برای مکان‌های شلوغ و پرتراکم باشد.

به‌علاوه، قطار حاضر به دلیل میدان مغناطیسی دائمی خود می‌تواند اکثر شوک‌ها را جذب کند و تقریبا از تصادف‌ها مصون باشد.

اگر دوست داشتید می‌توانید این مطلب را با دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی