ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مگالودون
علمی

مدلسازی تازه از یک شکارچی ماقبل تاریخ غول‌پیکر؛ مگالودون می‌توانست نهنگ قاتل را ببلعد!

مگالودون کوسه ترسناک و عظیم‌الجثه‌ای بوده که ده‌ها میلیون سال حیات داشته و اکنون دانشمندان اندازه و سایر ویژگی‌های آن را مشخص کرده‌اند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

دانشمندان چندین دانشگاه مختلف، در یک مطالعه مشترک نشان داده‌اند که کوسه غول‌پیکر منقرض‌شده مگالودون (Carcharocles megalodon)، یک جهانگرد و شکارچی فوق‌العاده بوده است. موجود عظیم‌الجثه منقرض شده می‌توانست فواصل بسیار زیادی را در زمان کوتاهی طی کند و به‌راحتی شکارچیان بزرگ امروزی مانند نهنگ قاتل و کوسه سفید بزرگ را بخورد.

مگالودون چیست؟

مگالودون

از مگالودون به عنوان بزرگ‌ترین کوسه تمام دوران یاد می‌شود که برای مدت زمان طولانی (حدود 23 میلیون تا 2.6 میلیون سال پیش) زندگی می‌کرده است. تاکنون دندان‌های فسیل شده این موجود که طول آن‌ها به 18 سانتی‌متر می‌رسد در تمام قاره‌ها به جز قطب جنوب پیدا شده است.

اگرچه چند سال قبل در تحقیق دیگری گفته شده بود که مگالودون شکارچی بزرگی نبوده و موجودات کوچک‌تر مانند فوک‌ها و نهنگ‌های کوچک را شکار می‌کرده، اما مطالعه جدید دانشمندان نشان می‌دهد که این موجود در واقع ترجیح می‌داده تا طعمه‌های بزرگتر را شکار کند.

«استفن ورو» (Stephen Wroe) از دانشگاه نیو انگلند استرالیا (UNE) و یکی از محققان این پژوهش توضیح می‌دهد که آن‌ها تحقیقات خود را براساس ستون مهره‌ای تقریبا دست‌نخورده‌ای انجام داده‌اند که اکنون در موزه بلژیک نگهداری می‌شود. سپس با ساخت یک مدل سه‌بعدی، موفق شدند تا مواردی از جمله طول، وزن و سرعت آن را تخمین بزنند.

اندازه، سرعت و قدرت‌ کوسه مگالودون

مگالودون

آن‌ها در ادامه توضیح می‌دهند که مگالودون تحت بررسی آن‌ها حدود 16 متر طول و بیش از 61 تن وزن داشته است. در تحقیقات قبلی گفته شده بود که این موجود 48 تن وزن دارد. علاوه بر این، معده آن می‌تواند 99.5 متر مکعب غذا را در خود جای بدهد.

دانشمندان همچنین بر اساس سایر مهره‌های فسیلی جدا شده ادعا کرده‌اند که بزرگ‌ترین مگالودون به احتمال زیاد تا 20 متر طول داشته است. با این وجود، می‌توانست دایناسور ترسناک منقرض‌شده تیرانوسوروس رکس را با سه بار گاز گرفتن بخورد.

از دیگر نکات قابل توجه تحقیق جدید دانشمندان، می‌توان به سرعت مگالودون اشاره کرد که گفته می‌شود بیش از 5 کیلومتر در ساعت بوده است. بزرگ‌ترین شکارچیان زنده فعلی مانند کوسه سفید بزرگ، با سرعتی به‌اندازه حدود 3 کیلومتر در ساعت می‌توانند حرکت کنند.

متاسفانه محققان هنوز دلیل اصلی انقراض این شکارچی ترسناک و غول‌پیکر را کشف نکرده‌اند. هرچند به دلایل متفاوتی از جمله خنک شدن جهان یا رقابت با شکارچیان دیگر مانند اورکاها (نهنگ‌های قاتل) اشاره شده، اما هنوز پاسخ تایید شده‌ای برای آن وجود ندارد.

اگر دوست داشتید می‌توانید این مطلب را با دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی