ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

خشکسالی باعث کشف ردپای 113 میلیون ساله دایناسورها در آمریکا شد

خشکسالی رودخانه‌ای در «پارک ایالتی دره دایناسورها» باعث آشکار شدن ردپای دایناسوری مربوط به حدود 113 میلیون سال قبل شد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

خشکسالی رودخانه‌ای در «پارک ایالتی دره دایناسورها» در تگزاس باعث آشکار شدن ردپای دایناسورهای مربوط به حدود 113 میلیون سال قبل شد.

اکثر ردپاهایی که در بخش‌های مختلف رودخانه در پارک کشف شده‌اند، متعلق به نوعی دایناسور با نام «آکروکانتوزاروس» هستند. این دایناسور در بزرگسالی حدود 15 فوت قد و نزدیک به هفت تن وزن داشته است. گونه دیگری که در این پارک، ردپایی از خود به جای گذاشته و با خشک شدن رودخانه نمایان شده، گونه سوروپود است که در بزرگسالی حدود 60 فوت قد و حدود 44 تن وزن داشته است.

خشکسالی و ظاهر شدن ردپای دایناسورها

خشکسالی بیش از حد تابستان امسال باعث شده تا این رودخانه در پارک کاملا خشک شود و حالا ردپاهای دایناسورها در آن آشکار شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن هستند که خشکسالی ایالات متحده، بیش از 60 درصد تگزاس را در برگرفته است. همچنین امواج گرمایی شدیدی در این منطقه باعث شده حتی در مناطقی دمای هوا بیش از حد گرم شود.

زمانی که شرایط آب و هوایی معمولی است عموما ردپای دایناسورها در بستر رودخانه قرار دارند ولی زیر آب پنهان هستند. با خشک شدن رودخانه حالا این ردپاها خود را نمایان کرده‌اند. پیدا شدن ردپاهای دایناسورها موضوعی هیجان‌انگیز است و باعث شده این خبر رسانه‌ای شود. انتظار می‌رود با بارش باران، دوباره ردپاها مدفون شوند.

محققان پس از مشاهده ردپاها در کف رودخانه خشک شده، به این فکر افتادند تا قسمت‌های دیگر این پارک را برای یافتن ردپاهای بیشتری از دایناسورها مورد بررسی قرار دهند. باید دید آیا محققان می‌توانند به بقایا و آثار دیگری از حضور دایناسورها در این پارک دست پیدا کنند یا خیر.

کشف چنین آثاری می‌تواند برای نسل‌های آینده نیز هیجان انگیز باشد و تلاش محققان در این زمینه ادامه دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی