ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

دستگیری بنیانگذار یک صرافی رمزارز؛ احتمال 40 هزار سال زندان به‌‌جرم سرقت 2 میلیارد دلاری

بنیانگذار صرافی رمزارز تودکس که بیش از 2 میلیارد دلار از مشتریان سرقت کرده بود، در آلبانی دستگیر شد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

«فاروق فاتح اوزر»، بنیانگذار صرافی رمزارز مستقر ترکیه‌ای تودکس (Thodex)، در آلبانی دستگیر شد. اوزر که سال گذشته با 2 میلیارد دلار کریپتو از کشور خود فرار کرد، از همان زمان تحت تعقیب بوده و اکنون با بیش از 40 هزار سال زندان روبرو خواهد شد!

صرافی ارزهای دیجیتال مستقر در ترکیه Thodex توسط اوزر در سال 2017 تاسیس شد و در زمان اوج خود موفق شد تا حدود 700 هزار کاربر را جذب کند. صرافی‌های رمزارز در ترکیه بسیار محبوب هستند و دلیل آن واحد پول بومی این کشور، یعنی لیر ترکیه است که طی سال‌های گذشته ارزش خود را تا حد زیادی از دست داده است.

تودکس

به همین دلیل، بسیاری از شهروندان ترکیه‌ای و حتی افرادی که به‌طور معمول در کریپتو سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، برای محافظت از سرمایه خود به صرافی‌ها روی می‌آورند و به دنبال گزینه‌ای با ثبات‌تر برای سرمایه‌گذاری هستند. با این حال، تودکس به انتخاب دردسر سازی برای آن‌ها تبدیل شده است.

در آوریل 2021، این صرافی به‌طور ناگهانی تمام معاملات را متوقف و ادعا کرد که یک سرمایه‌گذاری خارجی آن را مجبور کرده تا عملیات خود را به مدت پنج روز متوقف کند. اوزر سپس ادعا کرد که این شرکت باید تجارت خود را به دلیل حملات سایبری به‌طور کامل متوقف کند. با وجود اینکه وعده داده شده بود که وجوه مشتریان امن باقی خواهد ماند، حدود 400 هزار کاربر دسترسی به حساب و دارایی‌های خود را از دست دادند.

دستگیری و مجازات مدیر صرافی تودکس

تودکس

سرانجام، اکنون اوزر در شهر ولوره (Vlorë) آلبانی دستگیر شده و هویت او با استفاده از نتایج بیومتریک تایید شده است. طی چند روز آینده به ترکیه استرداد خواهد شد تا به دلیل جرایم خود همراه با سایر مدیران صرافی Thodex با محکومیت سنگین 40564 سال زندان روبرو شود.

با این حال، هنوز هیچ اطلاعیه‌ای در مورد وجوه سرقت شده منتشر نشده است. Decrypt در گزارش خود ادعا کرده که صرافی Thodex، آوریل 2021 و قبل از متوقف کردن معاملات خود، مبلغ 125 میلیون دلار بیت کوین را به یک صرافی مستقر در ایالات متحده منتقل کرده است. طبق بررسی‌های انجام شده توسط شرکت ردیابی بلاکچین Whitestream ادعا شده که این یک «عملیات نقدی» بوده که در آن مدیران صرافی سرمایه‌های مشتریان را دزدیده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی