ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ربات
تکنولوژی

این جعبه دنده مینیاتوری قدرت میکروربات‌ها را افزایش می‌دهد [تماشا کنید]

دانشمندان جعبه دنده خلاقانه و کوچکی اختراع کرده‌اند که با مهار کردن نیرو مغناطیسی باعث افزایش قدرت ربات های کوچک می‌شود.

تیمی از محققان، یک جعبه دنده کوچک ساخته‌اند که می‌تواند به روش کاملا خلاقانه و هوشمندانه‌ای باعث افزایش قدرت ربات‌های بسیار کوچک (میکرو ربات‌ها) شود.

در طول چند سال گذشته، دانشمندان در حال کار روی ربات‌های کوچکی بوده‌اند که می‌توان آن‌ها را برای انجام اقدامات پزشکی به بدن انسان‌ها تزریق کرد. آن‌ها امیدوار هستند تا بتوان از چنین ربات‌هایی برای یافتن و از بین بردن تومورهای سرطانی استفاده شود. با این حال، چنین ربات‌های کوچکی برای حمل سامانه تولید نیرو خود بسیار کوچک هستند و باید آن‌ها را با استفاده از یک میدان مغناطیسی خارجی تنظیم کرد.

با کوچک‌تر شدن ربات‌ها، قدرت آن‌ها نیز کاهش می‌یابد، زیرا جرم بسیار کمی دارند. حالا محققان موسسه سیستم‌های هوشمند ماکس پلانک و موسسه فناوری هاربین در تلاش جدید خود، راهی برای افزایش قدرت این ربات‌های کوچک با استفاده از یک جعبه دنده کوچک پیدا کرده‌اند که به افزایش قدرت آن‌ها کمک می‌کند.

نحوه افزایش قدرت ربات‌های کوچک

گیربکس در یک سمت خود از یک آهنربا بهره می‌برد که باعث می‌شود نیروی میدان مغناطیسی از طریق چرخ دنده‌های داخلی آن مهار شود. سپس با استفاده از ویژگی‌های هوشمندانه‌ای از جمله اجزای فنری و پیوندهای مکانیک، قدرت یک ربات را افزایش دهد. البته برای استفاده از گیربکس، ربات‌های کوچک باید به گونه‌ای ساخته شوند که بتوانند از مزیت‌های آن استفاده کنند.

دانشمندان برای آزمایش ایده خود، ساختارهای جعبه مانندی با قطعات دیواره‌ای فنری ساختند که وقتی گیربکس در معرض میدان مغناطیسی قرار می‌گرفت، به آرامی توسط گیربکس فشرده می‌شد. همچنین با استفاده از یک اتصال مکانیکی، دیواره‌ها در جای خود نگه داشته شدند تا فشار ایجاد شود. زمانی که فشار به مقدار معینی می‌رسید، دیواره‌ها رها شده و ربات را در جهت‌های دلخواهی فشار می‌دادند.

با استفاده از این رویکرد، محققان توانستند ربات‌هایی به شکل قلاب بسازند که قادر به بلند کردن وزن 103 گرم یا پرش‌هایی با ارتفاع 119 میلی‌متر بودند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی