ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دایناسور
علمی

کشف اسکلت یکی از قدیمی‌ترین دایناسورهای زمین با قدمت 230 میلیون سال در زیمباوه

دانشمندان پس از پنج سال حفاری سرانجام موفق شدند تا اسکلت کاملی از یک گونه دایناسور با نام Mbiresaurus raathi را کشف کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

باستان‌شناسان قدیمی‌ترین گونه دایناسور که تاکنون در آفریقا کشف شده و همچنین یکی از قدیمی‌ترین گونه‌هایی که تاکنون روی زمین زندگی کرده را در زیمباوه کشف کرده‌اند. کشف آن‌ها علاوه بر شواهد جدیدی درباره تکامل دایناسورها، توضیحاتی را درباره این سوال ارائه می‌کند که چرا دایناسورها فقط در برخی از بخش‌های ابرقاره باستانی پانگه‌آ زندگی می‌کرده‌اند؟

دانشمندان از سال 2017 مشغول بررسی منطقه‌ای در شمال زیمباوه با نام Pebbly Arkose Formation بوده‌اند و پس از پنج سال حفاری و تاخیرهای ناشی از کووید، سرانجام موفق شدند تا اسکلت کاملی از یک گونه دایناسور با نام Mbiresaurus raathi را کشف کنند که زمانی در این منطقه فرمانروایی می‌کرده است. طبق گزارش‌های منتشر شده، این نمونه حدود 230 میلیون سال قدمت دارد و از این نظر قدمت آن با قدیمی‌ترین دایناسورهایی که تاکنون کشف شده، برابری می‌کند.

مشخصات دایناسور کشف شده

دایناسور

دایناسور کشف شده، یک سوروپودومورف (Sauropodomorpha) است که حدود 2 متر طول و 0.5 متر ارتفاع داشته است. هرچند این نمونه کوچکین بوده، اما در مقایسه با ساروپودهای بعدی مانند پاتاگوتایتان (Patagotitan) با طول 37 متر، یک کوتوله محسوب می‌شود.

Mbiresaurus raathi در اواخر دوره تریاس (252 میلیون تا 201 میلیون سال پیش) در کنار سواحل یک رودخانه باستانی در زیمبابوه امروزی زندگی می‌کرد که اکوسیستمی مملو از دایناسورها بوده است. علاوه بر آن، در این حفاری شواهدی از موجودات دیگری از جمله رینکوسور، سینودونت و همچنین شواهدی از دایناسورهای اولیه گوشتخوار کشف شده است.

در طول دوره تریاس، تمام قاره‌های زمین در یک خشکی غول‌پیکر به نام پانگه‌آ جمع شده بودند. به همین دلیل، بسیاری از مناطقی که اکنون توسط اقیانوس‌های کامل از هم جدا شده‌اند، مانند سواحل آمریکای جنوبی و آفریقا، زمانی دارای گیاهان و جانوران مشترک بوده‌اند.

محققان با کمک تحقیقات قبلی توضیح می‌دهند که احتمالا موانع آب‌و‌هوایی مانند گرمای شدید یا خشکسالی باعث شده تا حیوانات دوره تریاس به جای رفتن به سمت مرزهای فیزیکی مانند اقیانوس‌ها، در جای خود باقی بمانند.

در نهایت، باید اشاره کرد که فسیل دیگری نیز در تانزانیا کشف شده که ظاهرا به یک دایناسور قدیمی‌تر به نام Nyasasaurus با قدمت 245 میلیون سال پیش مربوط می‌شود، یعنی 15 میلیون سال قبل از Mbiresaurus raathi. البته باستان‌شناسان در این مورد موفق به کشف اسکلت کامل این موجود نشده‌اند و به همین دلیل هنوز تایید نشده که متعلق به یک دایناسور است یا به اجداد آن‌ها با نام Dinosauromorpha مربوط می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی