ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

مطالعه جدید: نوزادان در معرض آلودگی هوا به انواع بیماری‌های تنفسی و قلبی مبتلا می‌شوند

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در شش ماه اول زندگی نوزادان روی میکروبیوم روده تاثیرگذار است.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در شش ماه اول زندگی نوزادان روی میکروبیوم روده تاثیرگذار است که می‌تواند زمینه ساز ابتلا به انواع بیماری‌های تنفسی، قلبی و شناختی شود.

نتایج این تحقیق در نشریه Gut Microbes منتشر شده و در واقع اولین مطالعه‌ای است که رابطه بین آلودگی هوا و میکروبیوم روده نوزادان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

«ماکسیمیلیان بیلی»، نویسنده این مطالعه جدید توضیح می‌دهد:

«میکروبیوم تقریبا در اکثر فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن نقش دارد.»

تاثیر آلودگی هوا و ابتلا به بیماری‌های مختلف

این تحقیق جدید به دنبال مطالعه انجام شده در سال 2020 نشان می‌دهد که ارتباطی بین آلودگی هوا و تاثیرات مخرب روی میکروبیوم روده وجود دارد. در حدود 100 بزرگسال جوان ساکن کالیفرنیای جنوبی در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند. یافته‌های مرتبط با این مطالعه، از جمله اولین مواردی است که به صورت مستقیم نقش آلاینده‌های هوا را روی تغییرات میکروبیوم روده بررسی می‌کند. محققان این مطالعه نمونه مدفوع حدود 100 نوزاد تا سن شش ماه را مورد توجه قرار دادند. نوزادان در معرض آلودگی هوا با  PM2.5 ،PM10 و NO2 قرار گرفتند. سایر مولفه‌ها مانند جنسیت، وزن هنگام تولد، سن، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و دفعات شیردهی نیز در این مطالعه مورد توجه قرار گرفتند.

برای مثال، این مطالعه نشان می‌دهد نوزادانی که بالاترین سطح قرارگیری در معرض آلاینده‌های PM2.5 را داشتند، در مقایسه با نوزادانی که در معرض آلاینده‌های PM2.5 به مقدار کمی بودند، حدود 60 درصد کمتر باکتری فاسکولارکتوباکتری را در میکروبیوم خود داشتند. فاسکولارکتوباکتریوم نوعی باکتری روده است که فواید زیادی برای سلامت دستگاه گوارش دارد.

از سوی دیگر، نوزادانی که بالاترین سطوح قرارگیری در معرض آلاینده‌های PM10 را داشتند، 85 درصد بیشتر باکتری Dialister داشتند که در واقع باکتری مرتبط با سرطان، مولتیپل اسکلروزیس و سلامت روان در بزرگسالان است.

محققان در این مطالعه می‌گویند: «قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در مراحل اولیه زندگی تاثیر منفی بر سلامت آینده از جمله عملکرد تنفسی، عملکرد شناختی و سلامت قلبی و متابولیکی بدن دارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی