ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

قیمت احتمالی تارا و شاهین در بازار روسیه

ایران و روسیه در حال حاضر مورد تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند و همین عامل نزدیکی صنعتی دو کشور را به یکدیگر به دنبال داشته است.

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ | ۲۳:۱۵

ایران و روسیه در حال حاضر مورد تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند و تأثیر این طردشدگی همگانی به طور قابل‌ملاحظه‌ای در صنایع مختلف از جمله خودروسازی مشهود است. با این حال این دو شریک قدیمی در تلاش هستند تا با همکاری یکدیگر، روزگار تحریم را با کمترین زیان ممکن سپری کنند. بحث عرضه تارا و شاهین به مسکو در راستای همکاری و توافق مشترک بین این دو کشور  مطرح شده است. در این زمینه جالب است بدانید، تارا و شاهین در مرز ایران و روسیه حول و حوش ۱۳ هزار دلار قیمت دارند اما بعد از ورود و اضافه شدن سایر هزینه‌ها مانند مالیات بر ارزش افزوده و هزینه های گمرکی، قیمت آنها تا حوالی ۲۰ هزار دلار افزایش خواهد یافت.

در تفاهم نامه ای که به امضای معاون صادرات و اموربین الملل ایران خودرو و شرکت روسی کلوچ آوتو رسید، بعد از گذشت بیش از یک دهه توقف صادرات خودرو به روسیه محصولات ایرانی به بازار روسیه صادر خواهد شد.

اما مسئله این است قیمت محصولات ایرانی در روسیه چه قدر است؟ آن طور که سردبیر مجله Za Rulem پیشی بینی کرده هر دو مهمان جدید بازار روسیه بیش از یک میلیون روبل در این کشور قیمت خواهند داشت.

به نظر ماکسیم کاراکوف محصولات ایرانی که قرار است در بازار روسیه حاضر باشند از کیفیتی متوسط برخوردار هستند با این حال می‌توانند با توجه به شرایط حاکم بر بازار روسیه و خروج برندهای بین المللی از این بازار، جایی برای خود دست و پا کنند.

قیمت یک میلیون روبلی تارا و شاهین در بازار روسیه به آن معنا است که هر دستگاه از این محصولات ایران خودرو و سایپا حدود ۲۰ هزار دلار قیمت پیدا می‌کنند. تارا و شاهین در مرز ایران و روسیه حول و حوش ۱۳ هزار دلار قیمت دارند اما بعد از ورود و اضافه شدن سایر هزینه ها مانند مالیات بر ارزش افزوده و هزینه های گمرکی، قیمت آنها تا حوالی ۲۰ هزار دلاری بالا بیاید.

ایران خودرو و سایپا در نمایشگاه اتوموبیلتی مسکو ۲۰۲۲ که اوایل شهریورماه برگزار شد به همراه شرکت‌های قطعه ساز شرکت کردند. در این نمایشگاه ایران خودرویی‌ها تارا با گیربکس اتوماتیک را به همراه داشتند و سایپا نیز شاهین را در معرض دید بازدیدکنندگان روسی قرار داد.

گزارش‌های رسیده از نمایشگاه خودروی مسکو از استقبال روسها از تارا و شاهین حکایت داشت. در حاشیه این نمایشگاه ایران خودرویی ها توانستند تفاهم نامه ای با شرکت معتبر کلوچ آوتو روسیه برای فروش و خدمات پس از فروش محصولات خود در بازار روسیه منعقد شده است که در نتیجه آن محصولات سواری ایران خودرو با برنامه ۲۰ هزار دستگاه در سال اول به بازار روسیه صادر خواهد شد.

به رغم پیش بینی‌های صورت گرفته نمی‌توان تا زمانی که تارا و شاهین در بازار روسیه حضور پیدا نکنند، قیمت آنها را مشخص کرد و هر قیمتی که اعلام می‌شود در حد گمانه زنی خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی