ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: اولین موشک خصوصی به فضا پرتاب شد

در ۹ سپتامبر ۱۹۸۲، عصر تجاری فضا با پرتاب یک موشک با بودجه خصوصی به فضا افتتاح شد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۹:۴۵

در ۹ سپتامبر ۱۹۸۲، عصر تجاری فضا با پرتاب یک موشک با بودجه خصوصی به فضا افتتاح شد. این پرتاب از یک مرکز پرتاب خصوصی در جزیره ماتاگوردا، تگزاس انجام شد.

این موشک که کونستوگا۱ نام داشت، توسط شرکت Space Services of America طراحی شد و برای ساخت آن از قطعات یدکی سایر موشک‌ها استفاده شد.

این واقعه در تمام روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی بزرگ سراسر جهان خبرساز شد و به‌عنوان یک موفقیت بزرگ شناخته شد. این پرواز با ایجاد مسیری جدید در آسمان، پتانسیل شرکت‌های خصوصی را برای انجام پیچیده‌ترین کارهای فنی نشان داد.

جزیره‌ای که برای پرتاب موشک انتخاب شد، یک جزیره دور افتاده در ساحل خلیج تگزاس بود که برای برنامه‌های آپولو و شاتل فضایی، مورد توجه ناسا قرار گرفته بود.

اما در نهایت پس از آن که این پروازها در منطقه کیپ کارناوال فلوریدا به بهترین شکل انجام شد، ماتاگوردا به فراموشی سپرده شد.

کونستوگا۱ آماده برای پرتاب

در نهایت این موشک در ساعت ۱۰:۱۲ صبح، پس از شمارش معکوس به آسمان بلند شد و حدود ۱۰ دقیقه پرواز کرد. پس از رسیدن به اوج ۱۶۰ مایلی شروع به سقوط کرد.

تنها محموله موشک ۴۰ گالن آب بود. با اینکه ماموریت هدفی علمی نداشت، صرفا برای زیبایی بصری محموله آن در اوج از فضاپیما پرتاب شد.

کونستوگا۱، راه را برای توسعه صنعت پرتاب فضایی- تجاری در آمریکا باز کرد. امروزه شرکت‌های خصوصی دیگری از جمله SpaceX و Blue Origin به‌طور فعال در حال توسعه سیستم‌های پرتاب هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی