ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

شرایط ثبت نام در طرح اسقاط خودروهای فرسوده چیست؟

بالابودن مصرف سوخت خودروهای قدیمی و میزان بالای تولید آلودگی‌شان برای هر شهری خطرناک و هزینه‌زاست.

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰

بالابودن مصرف سوخت خودروهای قدیمی و میزان بالای تولید آلودگی‌شان برای هر شهری خطرناک و هزینه‌زاست. برای همین دولت‌ها در تلاش‌اند که پای این خودروها را از جاده‌های شهری و بین‌شهری بیرون بکشند و آنها را اسقاط کنند. لیست مشمولان استفاده از شرایط ثبت نام خودرو به روش اسقاط خودرو فرسوده نشان می دهد که حدود یک میلیون نفر بر اساس آنچه در لیست سامانه سوخت مشخص شده، واجد شرایط ثبت نام در این طرح هستند.

سن فرسودگی خودرو در سال ۱۴۰۱ در شهرهای بزرگ همچون تهران برای خودروهای سنگین و شخصی ۲۰ سال و برای تاکسی ۱۰ سال تعیین شده است. البته این شرایط بدون در نظر گرفتن پیمایش خودرو است. در صورتیکه خودروی مذکور به دلیل افت عملکرد و از بین رفتن قطعات کنترل آلایندگی، توانایی قبولی در آزمون‌ معاینه فنی را نداشته باشد؛ خودرو فرسوده تلقی میشود.

بر اساس آنچه در قانون آمده است، هر خودرو فرسوده ای که در سامانه حمل و نقل و سوخت ثبت شده باشد می تواند برای اسقاط اقدام کند. اما ملاک این دوره ثبت نام خودروهایی هستند که مشخصاتشان از پیش در سامانه سوخت به عنوان خودرو اسقاطی ثبت شده باشد.
شرایط ثبت نام به این صورت است کسانی که در این سهیمه برنده شده اند، دو ماه فرصت دارند تا خودرو خود را به مراکز اسقاط مورد نظر خود تحویل داده، سپس برای عقد قرارداد به شرکتی که خودرو را برنده شده اند مراجعه کنند. شرکت های ایران خودرو، سایپا، آرین موتور(لاماری) و مکث موتور(پیکاپ کلوت) چهار شرکتی هستند خودروهایشان را در این طرح عرضه می کنند. لازم به ذکر است، در طول این دو ماه سهیه برنده شدن این افراد در قرعه کشی طرح اسقاط خودرو محفظ می‌ ماند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی