ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مار
علمی

کشف یک مار دو سر عجیب و نادر در آمریکا

نکته قابل توجه اینکه هرکدام از سرهای این مار به صورت مجزا عمل می‌کنند و به‌طور مستقل غذا می‌خورند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

به‌تازگی گونه‌ای مار که تحت عنوان مار بندجورابی (Garter snake) شناخته می‌شود، در ایالات متحده پیدا شده که دو سر منحصر‌به‌فرد دارد و هم اکنون در آزمایشگاه خزنده‌شناسی دانشگاه نبراسکا-لینکلن از آن نگهداری می‌شود.

این مار دو سر، هفته گذشته توسط فردی به نام «جاشوا مارشال» هنگام تمیز کردن مرکز هنری Clay در ویرجینیای غربی پیدا شد. او توضیح می‌دهد:

«من یک کنده را از روی زمین بلند کردم و ابتدا از دیدن دو مار کوچک چندان تعجب نکردم، اما سپس متوجه شدم که دو سر روی یک مار وجود دارد.»

زمانی که مارشال متوجه شد که این یک مار دو سر است، آن را در یک کوزه گذاشت و به یک حافظ محیط زیست محلی مراجعه کرد. سپس کشف او به دانشگاه نبراسکا-لینکلن و «دنیس فرارو»، استادیار خزنده‌شناسی آن تحویل داده شد.

نکته قابل توجه این مار دو سر

مار دو سر

همانطور که فرارو توضیح می‌دهد، این مار بسیار نادر است و در هر 100 هزار مورد، یک نمونه به این صورت (با دو سر) یافت می‌شود. او همچنین گفت که این دومین باری است که یک مار دو سر به آزمایشگاه او آورده می‌شود؛ آزمایشگاهی که بیش از 20 سال هدایت آن را برعهده دارد.

چیزی که این مار را منحصربه‌فردتر می‌کند، این است که سرهای آن از بالای گردن شکافته شده‌اند. فرارو در این رابطه توضیح می‌دهد:

«معمولا وقتی مارها دو سر دارند، یکی از آن‌ها بر دیگری کنترل دارد، اما این یکی دو گردن دارد، به این معنی که هیچ کدام بر دیگری مسلط نیست. این دو سر به‌طور مستقل عمل می‌کنند و به‌طور مستقل غذا می‌خورند. این امر زنده ماندن مار در طبیعت را دشوار می‌کند.»

علاوه بر این، ظاهرا حداقل یک سانتی متر از ستون فقرات ما‌ر به هر سر متصل است و به‌طور دقیق مشخص نیست که چه چیزی نیمه پشتی آن را کنترل می‌کند.

با این حال، این تنها یکی از چندین سوالی است که فرارو دوست دارد در حین مطالعات خود به آن پاسخ دهد. نکته قابل‌توجه دیگر اینکه این مار هنوز نوزاد است و برای انجام آزمایش از طریق اشعه ایکس بسیار کوچک است، بنابراین فرارو قصد دارد که از آن مراقبت کند تا برای انجام مطالعات پیشرفته‌تر بزرگ شود.

اگر دوست داشتید می‌توانید این مطلب را با دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی