ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

چرا اپل از تولید آیفون 14 مینی منصرف شد؟

سری آیفون 14 هنوز دارای چهار آیفون جدید است، اما چرا دیگر مدل مینی جایی در این خانواده ندارد؟

آرش تهرانی
نوشته شده توسط آرش تهرانی | ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

خانواده آیفون 14 نخستین سری از آیفون در دو سال گذشته است که ابعاد نمایشگر تمامی مدل‌های آن بالای 6 اینچ است. در حالی که اپل مانند نسل‌های گذشته آیفون‌های 6.1 و 6.7 اینچی جدید خود را روانه بازار می‌کند، چرا این‌بار خبری از آیفون 5.4 اینچی نیست و اپل مدل مینی را از گوشی‌های آیفون کنار گذاشته است؟

اپل مدل مینی آیفون را سال 2020 به بازار عرضه کرد و شکل‌گیری این مدل احتمالا تا حدی به علاقه طرفداران و کاربران این کمپانی بازمی‌گشت که خواستار یک گوشی هوشمند کوچک‌تر با بروزترین امکانات بودند.

هنگامی که مدل مینی روانه بازار شد، تصور عموم بر این بود که این ابعاد حداقل طی چندین نسل ادامه پیدا خواهد کرد اما با عرضه سری آیفون 14، عمر مدل مینی پس از تنها دو نسل به سر رسید.

آیفون مینی و علل کنارگذاری این مدل

عملکرد آیفون مینی در بازار

با استناد به داده‌های جمع‌آوری شده از بازار توسط CIRP، مشکلات مدل مینی از زمانی شروع شد که فروش آن در بازار مطابق میل اپل پیش نرفت، طوری که در ماه‌های اکتبر و نوامبر 2020 آیفون مینی تشکیل‌دهنده تنها 6 درصد از مجموع فروش مدل‌های آیفون 12 در بازار آمریکا بود.

شرکت خدمات مالی مورگان استنلی بر این باور است که اپل آن زمان تصمیم گرفت تولید آیفون 12 مینی را به میزان 2 میلیون واحد کاهش دهد تا ظرفیت تولید مدل محبوب‌تر آیفون 12 پرو را افزایش دهد.

با این وجود جی‌پی مورگان چیس، یک شرکت خدمات مالی عظیم دیگر که همچنان با مورگان استنلی مرتبط است ادعای جالب‌تری را مطرح کرد، به گفته آنها اپل تولید آیفون 12 مینی در نیمه دوم 2021 را به شکل کامل متوقف کرد.

آیفون مینی و علل کنارگذاری این مدل

در ادامه هرچند آمار فروش آیفون 12 مینی آینده روشنی را برای آیفون 13 مینی به تصویر نمی‌کشید اما اپل آن را رها نکرد. به عبارت دیگر اپل نمی‌توانست در آن زمان مدل مینی را کنار بگذارد زیرا برنامه‌ریزی برای تولید و عملیات زنجیره تامین این شرکت مدت‌ها پیش از عرضه یک محصول جدید انجام می‌شود.

به بیان ساده‌تر هنگامی که اپل متوجه شده بود آبی از مدل آیفون 12 مینی گرم نمی‌شود، مدل 13 مینی در راه تولید و سپس معرفی و عرضه قرار داشت در نتیجه اپل نمی‌توانست به راحتی آن را از سبد محصولات خود حذف کند.

در ادامه تاریخ برای مدل آیفون 13 مینی هم تکرار شد زیرا در آوریل 2022 داده‌های CIRP نشان دادند مدل مینی تنها 3 درصد از کل فروش سری آیفون 13 را به خود اختصاص داده که حتی از نسل پیشین هم کمتر بوده و چنین عملکردی در بازار ظاهرا آخرین میخ بر تابوت کوچک مدل مینی بود.

آیفون مینی و علل کنارگذاری این مدل

حال در سری آیفون 14 اپل مدل مینی را با یک نسخه تماما جدید پلاس جایگزین کرد تا همچنان این خانواده دارای 4 عضو باشد، اما این‌بار کوپرتینویی‌ها رویکرد قبلی‌شان را با نمایشگری بزرگتر در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

در حقیقت سیاست اپل در این مدل همچنان دست نخورده باقی مانده و مشخصات مدل پلاس و استاندارد تقریبا تفاوتی با یکدیگر ندارند، اما حالا می‌توانید نمایشگر بزرگتری را تجربه کنید، البته با پرداخت پول بیشتر بجای کمتر در مدل‌های مینی.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی