ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نایکی
تکنولوژی

نایکی از یک ربات جدید برای تمیز کردن و تعمیر کفش‌های ورزشی رونمایی کرد

این ربات اکنون به‌صورت آزمایشی می‌تواند چهار مدل مختلف از کفش‌های ورزشی نایکی را مانند کارواش تمیز کند یا در صورت نیاز تعمیر کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

شرکت آمریکایی نایکی (Nike) که در زمینه طراحی و تولید محصولاتی مانند پوشاک و کفش‌های ورزشی فعالیت دارد، از ربات جدیدی با نام BILL (مخفف Bot Initiated Longevity Lab) رونمایی کرد که برای تمیز کردن و تعمیر کفش‌ها با گزینه‌های شخصی‌سازی خاصی طراحی شده است.

نایکی ربات خود را این ماه در فروشگاه مرکز لندن خود ارائه کرده و مشتریان این فرصت را دارند تا کفش ورزشی خود را به صورت رایگان تمیز کنند. علاوه بر این، این سرویس حتی شامل هرگونه تعمیرات جزئی برای کفش‌ها نیز می‌شوند که البته به‌نظر می‌رسد این کار را کارمندان مرکز فروش به جای BILL انجام می‌دهند.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که خدمات BILL برای تمام کفش‌های نایکی طراحی نشده و در حال حاضر این ربات فقط از برخی نمونه‌ها مانند Air Force 1s و Air Jordan 1s پشتیبانی می‌کند.

نحوه کار ربات نایکی

نایکی

همانطور که نایکی در وب‌سایت خود توضیح می‌دهد، پس از سوار کردن کفش روی این ربات، BILL ابتدا یک مدل دیجیتالی سه‌بعدی از آن ایجاد می‌کند تا نقاط مورد نظر مشتریان برای تمیز کردن در قسمت فوقانی، کناره‌ها و زیر آن مشخص شود. مشتریان همچنین می‌توانند به‌صورت دستی نقاطی که ساییده یا پاره شده و به تعمیر نیاز دارد را مشخص کنند.

زمانی که کار BILL با برس‌ها، پارچه‌ها و ابزارهای مختلف خود برای تمیز کردن کفش‌ها در حضور مشتریان پایان یافت (فرآیندی که ظاهرا حدود 45 دقیقه طول می‌کشد) کارمندان نایکی آسترها و توری‌های جدیدی را به کفش‌ها اضافه می‌کنند که از مواد بازیافتی ساخته شده‌اند.

«نوح مورفی-رینرتز»، مدیر اجرایی نایکی در این بیانیه گفت:

«تعمیر یک محصول راهی برای گسترش حافظه ما نسبت به آن است. ما از BILL به عنوان ابزاری برای این کار یاد می‌کنیم. ربات‌های می‌توانند کارهایی را انجام دهند که انجام آن‌ها با دست دشوار است، اما زمانی که از رباتیک به‌عنوان بخشی از فناوری بازیافت استفاده کردیم، می‌خواهیم که این سرویس خصوصی باشد.»

BILL اکنون به‌صورت آزمایشی در دسترس قرار گرفته و نایکی قصد دارد تا به آزمایش خدماتی که ارتباط شخصی‌تری بین افراد و محصولاتی که دوست دارند ایجاد می‌کند، ادامه دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی