ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کودکان و نمایشگرها
علمی

محققان از ارتباط میان نور آبی نمایشگر گوشی‌ها و تبلت‌ها با بروز بلوغ زودرس خبر می‌دهند

محققانی از ترکیه متوجه شده‌اند که نور آبی در نمایشگر گوشی‌ها و تبلت‌ها ممکن است بتواند سرعت بروز علائم بلوغ را در کودکان افزایش دهد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰

محققانی از ترکیه در مطالعه‌ای روی موش‌ها دریافته‌اند که مواجهه با نور آبی در هنگام استفاده از تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند می‌تواند سطح هورمون‌های بدن را تغییر داده و ریسک بلوغ زودرس را بیشتر کند. این نور در واقع سطح ملاتونین را کاهش داده و باعث افزایش سطح برخی از هورمون‌های تولید مثل شده است.

دانشمندان در ارائه‌ای که در شصتمین جلسه سالانه انجمن اندوکرینولوژی کودکان داشته‌اند، از نتایج تحقیقاتی پیرامون اثر نور آبی روی رشد کودکان و بارورپذیری آن‌ها خبر داده‌اند. آن‌ها می‌گویند موش‌های ماده در مواجهه طولانی با نور آبی دچار افزایش هورمون‌های تولید مثل و تغییرات فیزیکی در تخمدان خود شده‌اند.

افزون بر این، سطح هورمون ملاتونین پیش از بلوغ بالاتر است و گفته شده که می‌تواند در به تاخیر انداختن بلوغ ایفای نقش کند. حالا پیوند میان نور آبی و کاهش سطح این هورمون، به‌خصوص در دوره همه‌گیری که باعث شد افراد استفاده بیشتری از گوشی‌ها و تبلت‌ها داشته باشند، می‌تواند موجب تسریع این فرآیند شده باشد. با این حال، ارزیابی این موضوع در کودکان کار سختی است.

نور آبی نمایشگر

اثر نور آبی بر بلوغ چگونه ارزیابی شد؟

دکتر «آیلین کیلینک اوغورلو» و همکارانش در آنکارای ترکیه در مطالعه خود موش‌های ماده را به سه گروه شش‌تایی تقسیم کردند. سپس به یک گروه نور عادی، به یک گروه 6 ساعت نور آبی و به گروه آخر 12 ساعت نور آبی تاباندند. نتیجه این بود که نشانه‌های اولیه بلوغ در دو گروهی که بیشتر در معرض نور آبی قرار داشتند، خیلی زودتر پدید آمد.

هرچه موش‌ها بیشتر در برابر این نور قرار می‌گرفتند، بروز علائم بلوغ در آن‌ها زودتر اتفاق می‌افتاد. مواجهه با نور آبی همچنین مشابه رویدادهای دوران بلوغ، باعث کاهش سطح ملاتونین، افزایش هورمون‌های تولیدمثل (استرادیول و لوتئینی) و تغییرات فیزیکی در بافت‌های تخمدان شد. گروهی هم که 12 ساعت در برابر نور آبی بودند، علائم آسیب سلولی و التهاب در تخمدان را از خود نشان دادند.

با این حال، دکتر اوغورلو می‌گوید با توجه به این که این تحقیق روی موش‌ها انجام گرفته، نمی‌توان با اطمینان گفت که نتایج آن روی کودکان یکسان است، اما این اطلاعات نشان می‌دهد که مواجهه با نور آبی می‌تواند فاکتور ریسکی برای بلوغ زودرس در نظر گرفته شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Helia Niazi
    Helia Niazi | ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

    عجیبە واقعا. نور مانیتورها تا چە اندازە میتونە تغییر در بدن ائجاد کنە.

مطالب پیشنهادی