ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

نصر تهران در مورد ایجاد گشت ارشاد اکوسیستم استارتاپی هشدار داد

عضو هیات مدیره نصر تهران اعلام کرد که گشت ارشاد اکوسیستم استارتاپی کشور در حال شکل گیری است.

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۸:۴۶

عضو هیات مدیره نصر تهران ضمن هشدار درباره اقداماتی از سوی برخی نهادها اعلام کرد که گشت ارشاد اکوسیستم استارتاپی کشور در حال شکل گیری است. رییس نصر تهران نیز از اجرای طرح صیانت بدون در نظر گرفتن نظرات بخش خصوصی انتقاد و تاکید کرد که آنها در بسیاری از جلسات همفکری با دولت، کنار گذاشته شده‌اند.

نشست خبری نصر تهران صبح امروز با حضور اهالی رسانه برگزار شد و درباره موضوعاتی چون طرح صیانت و گشت ارشاد اکوسیستم استارتاپ‌ها و موازی کاری برخی نهادها و دیگر موضوعات صحبت شد. «جعفر محمدی» عضو هیات مدیره نصر تهران ضمن ابراز تاسف از حادثه‌ای که برای مهسا امینی رخ داده و ابراز همدردی با خانواده مرحومه، اعلام کرد که گشت ارشاد در اکوسیستم فناورانه کشور نیز راه افتاده است: «فشارهایی به تیم‌های استارتاپی وارد شد تا توییت‌ها و پست‌های همدردی خود درباره موضوع مهسا امینی را حذف کنند.»

محمدی در ادامه به موضوع راه‌اندازی دکمه‌ای در اپلیکیشن‌های تاکسی اینترنتی برای مقابله با بدحجابی اشاره کرد و ضمن انتقاد از این درخواست که از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر انجام شده، تاکید کرد این درخواست ناقض آزادی‌های فردی و برخلاف قانون اساسی است: «گشت ارشاد نیروی انتظامی با وجود آموزش‌هایی که دیده دچار بحران می‌شود و رانندگان تاکسی‌های اینترنتی بدون هیچ آموزشی، چطور می‌توانند یک نیروی گشت ارشاد سرخود باشند. اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی متاسفانه با این درخواست ها همکاری میکند و کسب و کارهای بزرگی که به این خواسته‌ها چراغ سبز نشان می‌دهند، مسئول بحران در پی اجرای این تصمیمات هستند.»

او از کسب و کارها خواست نسبت به این مسائل واکنش نشان دهند و از ظرفیت نهادهایی مثل نصر استفاده کنند. او تاکید کرد که سازمان نصر همواره به همه موضوعات که به کسب و کارهای آنلاین آسیب بزنند حساس بوده و این رفتار را درباره موضوعی مثل طرح صیانت هم نشان داده است: «نصر همیشه نسبت به موضوع طرح صیانت حساس بوده و از طریق آگاهی‌سازی بر آن بوده که مردم را در جریان این موضوعات قرار دهد.»

محمدی همچنین از نحوه تعامل وزارت ارتباطات با بخش خصوصی و نهاد نصر انتقاد کرد و به دیجیاتو در اینباره گفت: «برخورد قهری با سازمان نظام صنفی به عنوان نماینده بخش خصوصی بسیار بیشتر است. علی‌رغم اینکه در این دوره دوستان از همراهان قدیمی هستند که سابقه هم‌دوره‌ای، هم‌کلاسی و همکاری داشته ایم اما در دوره قبلی همراهی بیشتر بوده و دغدغه ها در این دوره و جنس نگاه متفاوت است ما کماکان پیگیری‌های خودمان را داریم، نامه‌نگاری تا بیانیه و حرف خودمان را میزنیم. به هر حال ارتباط دو طرفه مهم است. این امکان وجود دارد که گاهی ارتباط دو طرفه در بعضی موارد شکل نگیرد.»

باید چارچوب‌های منطقی داشته باشیم

«حسین اسلامی» رئیس نصر تهران نیز با گرامیداشت یاد مهسا امینی به مساله طرح صیانت پرداخت و گفت: «باید نمایندگان بخش خصوصی در چنین طرح‌هایی دخیل باشند و نباید تصمیمات پشت درب‌های بسته صورت بگیرد.» اسلامی تاکید کرد در بسیاری از موارد که همفکری با نصر تهران صورت می‌گیرد، در نهایت از جلسات بعدی حذف خواهند شد. اسلامی باور دارد دخالت ارگان‌هایی که با زیرساخت‌های فناورانه چندان آشنایی ندارند کاری کرده تا طرح صیانت آسیب‌های عمیقی را در خود قرار دهد.

او تاکید کرد آنها به دنبال اینکه چارچوب‌ها را حذف کنند نیستند بلکه به دنبال این هستند که چارچوب‌های غیرمنطقی را حذف کنند: «این گونه تصمیمات باید در تعامل با بخش خصوصی شکل بگیرد.»

رئیس هیات مدیره‌ سازمان نصر راجع به برخورد قهری با پلتفرم‌ها نیز هشدار داد و گفت نباید با مدیران پلتفرم‌ها برخوردی قهری کرد و با مجازاتی همچون زندان روبرو شوند.

موازی کاری انجمن‌های اینشورتک مختلف

رضا قربانی عضو هیات مدیره سازمان نصر نیز در صحبت‌های خود از همه کسب و کارها دعوت کرد تا در نصر عضو شوند: «کسب و کارها با حمایت و پتانسیل‌های نصر می‌توانند مزایای خوبی را تجربه کنند.» به باور قربانی نصر تهران قدرت مذاکره خوبی بر سر حل مشکلات کسب و کارها دارد.

قربانی همچنین در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر اینکه چرا سه انجمن اینشورتک به صورت همزمان در حال شکل گیری هستند اعلام کرد که چنین موضوعی یک موازی کاری است و باید این روند درست شود: «مهم این است که کسب و کارها نهاد صنفی را هیچ وقت دور نزنند، هر چند این اتفاق گاهی اتفاق می‌افتد. در رابطه با حوزه بیمه، سندیکایی به اسم بیمه گران که تصمیم گیران اصلی آنها هستند وجود دارد. این نهاد نگاه کاملی از فضای دیجیتال ندارد و رویکرد آن سنتی است.»

او با اشاره به کمیسیونی که در انجمن فین ‌تک ایجاد شد اعلام کرد که بازیگران اصلی در این کمیسیون حضور دارند: «انجمن اینشورتک به صورت مستقل هم همچنان تشکیل نشده است و بعید می‌دانم تشکیل بشود چرا که کاری را از صفر شروع کردن بسیار سخت است.»

او با اشاره به اقدامات نصر در اینباره نیز گفت:‌ «در سازمان نظام صنفی کارگروهی ذیل کمیسیون فین‌تک ایجاد شده و تلاش کردیم این کارگروه به شکل چراغ خاموش پیش برود تا مسائل را پیگیری کند. اما مسائل چیست؟ یکی از مسائل مهم این است که فعالان در حوزه اینشورتک تعداد بسیار کمی هستند. فعالان زیر حوزه اینشورتک که زیر نظر معاونت علمی و بیمه مرکزی کار می کنند در چهار استارتاپ خلاصه شده‌اند. این در حالی است که 85 عضو جذب کارگروه نصر شده‌اند. این موضوع به معنی آن است که یک جبهه‌ای در مقابل آن 4 استارتاپ هم تشکیل شده. حالا در حال چکش‌کاری هستیم تا روحیه تعاملی از بین نرود و اوضاع به خوبی پیش برود.»

قربانی باور دارد تحول درونی بیمه نباید تنها در چهار کسب‌وکار خلاصه شود: «آنچه نصر به دنبال آن است که همه بازیگران این عرصه را ببیند. به هر حال موازی کاری ها هم وجود دارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی