ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واقعیت مجازی
تکنولوژی

هدست واقعیت مجازی در عمل جراحی می‌تواند نیاز به داروهای بیهوشی را کاهش دهد

دانشمندان ادعا می‌کنند که استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی باعث می‌شوند تا بیماران درد را کمتر احساس کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

تاکنون به موارد استفاده بسیار زیادی درباره هدست‌های واقعیت‌ مجازی اشاره شده است اما اکنون گروهی از دانشمندان شواهدی را ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد، واقعیت مجازی می‌تواند نیاز به داروهای بیهوشی در عمل‌های جراحی را کاهش دهد و حتی باعث تسکین درد بیماران می‌شود.

محققان مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون، نتایج مطالعه جدیدی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد، استفاده از هدست واقعیت مجازی در طول عمل جراحی دست، نیاز بیماران به داروهای بیهوشی و مسکن را کمتر می‌کند. در حالی که یک بیمار معمولی به‌طور متوسط به 750.6 میلی گرم در ساعت داروی مسکن پروپوفول نیاز دارد، افرادی که از طریق واقعیت مجازی، محتوای آرامش بخش (مانند طبیعت) را تماشا می‌کنند، فقط به 125.3 میلی گرم از این دارو نیاز داشته‌اند.

بهبود سریع‌تر بیماران با استفاده از هدست واقعیت مجازی

واقعیت مجازی

آن‌ها همچنین زودتر بهبود پیدا کرده‌اند و در حالی که بیماران عادی پس از 75 دقیقه از دوره بیهوشی خارج می‌شوند، آن‌ها به‌طور متوسط پس از 63 دقیقه بهبود یافته‌اند. از طرفی دیگر، کاهش مدت زمان بیهوشی بیمار، باعث کوتاه شدن مدت بستری شدن او در بیمارستان می‌شود که این امر به نوبه خود در هزینه‌های بیماران نیز صرفه‌جویی می‌کند.

دانشمندان ادعا می‌کنند که واقعیت مجازی حواس بیماران را از درد منحرف می‌کند و همچنین افرادی که با هدست وارد اتاق عمل می‌شوند، این تصور را دارند که VR به آن‌ها کمک می‌کند که البته این امر نتایج مثبتی در کاهش درد آن‌ها دارد.

«برندا ویدرهولد»، یکی از بنیانگذاران مرکز پزشکی واقعیت ‌مجازی (Virtual Reality Medical Center) که در این مطالعه حضور نداشت، می‌گوید که شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد واقعیت مجازی می‌تواند یک کمک مفید برای جراحی باشد. با این حال، متخصصان پزشکی باید بیماران را از نظر «بیماری سایبری» (نوعی عارضه حرکتی که VR در برخی افراد ایجاد می‌کند) نیز زیر نظر داشته باشند.

با توجه به این نتایج، تیم Beth Israel Deaconess در کارآزمایی بعدی خود، قصد دارد تاثیر واقعیت مجازی بر بیمارانی که تحت عمل جراحی لگن و زانو قرار می‌گیرند را نیز آزمایش کند. قبلا نیز محققان بیمارستان سنت جوزف در فرانسه، با آزمایش‌های خود نشان داده بودند که این فناوری می‌تواند باعث تسکین درد بیماران شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی