ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

نماینده مجلس: آئین‌نامه واردات تغییری در قیمت خودرو ایجاد نمی کند

نوع واردات خودرو می‌تواند نقش بسزایی در کاهش قیمت خودروهای داخلی داشته باشد. اگر طبق تأکید وزیر صنعت، معدن و تجارت، خودروهای اقتصادی وارد خاک ایران شوند، قیمت محصولات داخلی به طرز قابل ‌توجهی کاهش ...

نوع واردات خودرو می‌تواند نقش بسزایی در کاهش قیمت خودروهای داخلی داشته باشد. اگر طبق تأکید وزیر صنعت، معدن و تجارت، خودروهای اقتصادی وارد خاک ایران شوند، قیمت محصولات داخلی به طرز قابل ‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. یک عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس اعلام کرد: «آئین نامه‌ای که برای واردات خودرو نوشته شده است حاکی از این است که وزارت صمت تحت تاثیر قدرت‌های پشت پرده‌ای است که سال‌ها مورد حمایت بوده و ثمره‌ای برای مردم نداشته‌اند.»

جلال رشیدی کوچی در گفت و گویی، درباره آئین نامه نوشته شده برای واردات خودرو، بیان کرد: «هدف مجلس از تصویب قانون واردات خودرو در وهله اول این بود که انحصار خودروسازان شکسته شود و در وهله دوم نیز خودرو به یک کالای مصرفی تبدیل شود و دیگر یک کالای سرمایه‌ای نباشد، در وهله سوم نیز با شکسته شدن انحصار، قیمت خودرو نیز شکسته شده و به قیمت‌های جهانی نزدیکتر شود تا عموم مردم با درآمدهای مختلف بتوانند به انواع خودر دسترسی داشته باشند، اما آئین نامه‌ای که اکنون برای واردات خودرو نوشته شده است، هیچ کدام از اهداف مجلس را محقق نمی کند. بر اساس این آئین نامه قیمت خودرو بدون هیچ تغییری باقی می‌ماند و عموم مردم نیز نمی‌توانند به خودروی دلخواه خود دسترسی داشته باشند. این آئین نامه نشان می دهد وزارت صمت به جای اینکه به دنبال رضایت‌مندی مردم باشد، تحت تاثیر قدرت‌های پشت پرده و پنهانی که سال‌ها مورد حمایت بودند، قرار گرفته است.»

رشیدی کوچی در پایان با بیان اینکه این آئین نامه نمی‌تواند تاثیر چندانی در ساماندهی بازار خودرو داشته باشد، تصریح کرد: «ما در مجلس به دنبال این هستیم که اگر امکان دارد این آئین نامه اصلاح شود. آنچه که مهم است تبدیل واردات خودرو به قانون است. دیگر کسی نمی تواند مانع واردات خودرو شود.»

این موارد درحالی مطرح می شود که طی چند هفته گذشته، پروسه واردات خودرو به کشورمان عملا پیشرفتی نداشته است و حتی همچنان شرایط واردات از نظر نرخ تعرفه نیز اعلام نشده است. از سوی دیگر در پی به نتیجه نرسیدن توافق احیای برجام، زمزمه مخالفت بانک مرکزی با تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات نیز شنیده می شود و از این رو مشخص نیست که در نهایت و پس از ماه ها کشمکش، سرنوشت بازار خودرو کشورمان چه خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی