ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چهره جنین در برابر مزه‌ها
علمی

محققان برای اولین بار واکنش جنین به طعم غذاهای مختلف را نشان دادند

دانشمندان برای اولین بار با سونوگرافی چهار بعدی توانستند واکنش چهره جنین به طعم کلم برگ و هویج را به تصویر بکشند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۴ مهر ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

یک مطالعه خارق‌العاده جدید اولین مدرک از واکنش کودک در رحم مادر نسبت به مزه غذاهای مختلف را به تصویر کشیده است. در این عکس‌ها می‌بینیم که جنین دقایقی پس از خوردن کلم برگ توسط مادرش ناراحت و پس از خوردن هویج شیرین خوشحال می‌شود.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که جنین در رحم مادر می‌تواند مزه غذاها را متوجه شود، اما این تحقیقات بر اساس داده‌هایی انجام شده بود که پس از تولد به دست آمده بودند. حالا پژوهشگران برای اولین بار به سراغ فناوری سونوگرافی چهار بعدی رفته‌اند تا حرکات جنین را با جزئیات بالا ثبت کنند. در این تحقیق 100 زن باردار حضور داشتند که در اواخر دوره حاملگی به سر می‌بردند.

شرکت‌کنندگان در این مطالعه به سه گروه تقسیم شدند: گروه کنترل که بدون مداخله تحت آزمایش قرار گرفت، گروهی که در آن مادر کلم برگ خورد و گروهی که مادر هویج شیرین مصرف کرد. مصرف این مواد خوراکی 20 دقیقه قبل از سونوگرافی انجام شد. خود سونوگرافی حدود 25 دقیقه طول کشید تا به محققان اجازه دهد حرکات جنین را دنبال کنند.

جنین هم کلم برگ دوست ندارد!

نتایج این مطالعه نشان داد که خوردن کلم برگ می‌تواند چهره جنین را به حالتی شبیه گریه ببرد، در حالی که مصرف هویج باعث می‌شود جنین چهره‌ای شبیه حالت خندیدن به خود بگیرد. این مقایسه با گروه کنترلی انجام شد که چهره کودک در آن‌ها به خاطر عدم مصرف مواد خوراکی حالت خنثی داشت.

چهره جنین در برابر هویج

«جکی بلیست» از نویسندگان این مقاله که نتایجش در مجله Psychological Science چاپ شده، می‌گوید کلم برگ و هویج از آن جهت انتخاب شدند که مزه‌های متفاوتی دارند. با این حال، مشخص نیست که دقیقا کدام مولکول‌های مزه بیشتر روی کودکان اثر می‌گذارند: «فکر نمی‌کنیم که جنین به مزه شیرینی واکنشی نشان بدهد چون شکر در مایع آمنیوتیک به شدت در دوران حاملگی کنترل می‌شود. اما جنین می‌تواند به چیزهای دیگری مثل سایر طعم‌های غذایی و حتی واکنش مادر نسبت به غذاهای خوش‌مزه پاسخ بدهد.»

حالا محققان به دنبال پاسخ این سوال هستند که آیا اگر در دوران بارداری طعم‌هایی مثل طعم کلم برگ به دفعات به جنین داده شود، او به این مزه‌ها عادت می‌کند و پس از تولد تمایل بیشتری برای مصرف آن‌ها خواهد داشت یا نه.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی