ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گرگ
علمی

نتیجه یک پژوهش: گرگ‌ها می‌توانند مانند سگ‌ها رابطه نزدیکی با انسان‌ برقرار کنند

محققان در مطالعه‌ای متوجه شده‌اند که گرگ‌ها هم از نظر رابطه و رفتار با انسان‌ها شباهت‌های مهمی به سگ‌ها دارند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۵ مهر ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

در گذشته برخی پژوهش‌ها به ما نشان داده بودند که سگ‌ها و گرگ‌ها احتمالا از نظر رفتاری شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند. حالا مطالعه‌ای تازه که رویکرد مناسب‌تری را در پیش‌گرفته، نشان می‌دهد که گرگ‌ها هم می‌توانند همان احساسی را نسبت به انسان‌ها داشته باشند که سگ‌ها دارند.

محققان در این مطالعه به بررسی واکنش و رفتار 12 سگ هاسکی آلاسکایی و 10 گرگ خاکستری اروپایی پرداختند. آن‌ها برای این مطالعه از تست موقعیت غریبه استفاده کردند. این آزمایش علمی در اصل بر روی کودکان انجام می‌شود تا ببینند چقدر نسبت به پرستاران خود احساس نزدیکی پیدا می‌کنند. حالا این سگ‌ها و گرگ‌ها هم از روز دهم تولد تا هفته 23 تحت مراقبت پرستاران قرار گرفتند و این آزمایش را پشت سر گذاشتند.

در این آزمایش پرستار در اتاق با سگ یا گرگی که آن را بزرگ کرده، همراه می‌شود و بعد جای خود را به یک غریبه می‌دهد. نتیجه این بود که گرگ‌ها هم مثل سگ‌ها علاقه و زمان بیشتری را به بازی کردن با فرد آشنا اختصاص می‌دادند و بیشتر با او تماس فیزیکی داشتند. به‌علاوه، این احتمال بیشتر بود که حیوان پرستار خود را تا دم در اتاق دنبال کند.

انسان و گرگ
دکتر کریستینا هانسن ویت و گرگ جوانش

«کریستینا هانسن ویت»، رفتارشناس حیوانات و محقق ارشد این پژوهش می‌گوید: «خیلی واضح بود که گرگ‌ها هم مثل سگ‌ها فرد آشنا را به غریبه ترجیح می‌دادند. ولی نکته جالب‌تر احتمالا این بود که اگرچه سگ‌ها چندان تحت تاثیر این آزمایش قرار نگرفتند، گرگ‌ها از آزمایش تاثیر پذیرفتند.»

آن‌ها در مقایسه با سگ‌ها، در هنگام رویارویی با فرد غریبه استرس و ترس بیشتری از خود نشان دادند. ولی وقتی فرد آشنا به اتاق برمی‌گشت، این رفتار کمرنگ می‌شدند. دانشمندان حالا سعی دارند برای درک هرچه بیشتر تاریخ تکاملی این موجودات، مطالعات بیشتری درباره تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها انجام دهند. با این حال، به نظر می‌رسد که حداقل از نظر رابطه احساسی با افراد، شباهت‌های مهمی بین گرگ‌ها و سگ‌ها وجود دارد. نتایج این تحقیق در مجله Ecology and Evolution منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی