ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

زباله های فضایی
علمی

FCC قانون جدیدی برای کاهش زباله‌های فضایی تصویب کرد

طبق این قانون جدید، اپراتورها باید ماهواره‌های خود را پس از 5 سال از مدار خارج کنند تا زباله های فضایی کاهش پیدا کند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۸ مهر ۱۴۰۱ | ۱۷:۳۰

کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) ایالات متحده قوانین جدیدی را برای رسیدگی به مشکل در حال پیشرفت «زباله های فضایی» تصویب کرده است که شامل مواردی از جمله فضاپیماهای غیر فعال و مراحل رها شده موشک می‌شود. طبق قوانین جدید، اپراتورهای ماهواره‌های مدار پایین زمین، باید ماهواره‌های خود را ظرف مدت پنج سال پس از تکمیل ماموریت، از مدار دور کنند.

پیش از این، هیچ قانون سفت و سختی در مورد زباله‌های فضایی وجود نداشت. با این حال، مطابق دستورالعمل‌ها، ماهواره‌ها باید حدود 25 سال پس از ماموریت، از مدار خارج می‌شدند.

کاهش زباله های فضایی با برنامه پنج ساله

زباله های فضایی

«جسیکا روزن وورسل»، رئیس FCC در بیانیه خود گفت:

«25 سال زمان زیادی است. دیگر هیچ دلیلی برای انتظار طولانی مدت وجود ندارد... ما به عصر فضایی دوم رسیده‌ایم. برای ادامه رشد، باید کارهای بیشتری در زمینه پاکسازی انجام دهیم تا نوآوری‌های فضایی بتواند به عکس العمل خود ادامه دهد.»

او ادامه می‌دهد که قانون «به معنای مسئولیت‌پذیری بیشتر و خطر برخورد کمتر است که زباله های فضایی و احتمال شکست ارتباطات فضایی را افزایش می‌دهد.»

با این حال، تمام اعضای حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا با این قوانین جدید موافق نیستند. اوایل این هفته، اعضای دو حزبی کمیته علوم، فضا و فناوری مجلس نمایندگان نامه‌ای به FCC ارسال کردند و از آژانس خواستند تا رای‌گیری درباره این قانون را به تعویق بیندازد. اعضای کنگره نوشتند که تصمیم FCC برای «عمل یک جانبه» می‌تواند بلاتکلیفی و دستورالعمل‌های متناقض بالقوه‌ای برای صنعت فضایی ایجاد کند.

زباله های فضایی

اعضای کمیته همچنین به این موضوع اشاره کرده‌اند که تلاش‌های بین‌المللی مربوط به کاهش زباله های فضایی معمولا توسط ناسا هدایت می‌شود.

گزارش‌های مربوط به این قانون جدید در حالی منتشر شده که طی سال‌های گذشته، زباله‌های فضایی به یک مسئله حیاتی و مهم در صنعت فضایی تبدیل شده است. اخیرا در گزارش دیگری، به نقل از یک دانشمند اعلام شده بود که انسان‌ها پیش از ورود به مریخ، بیش از 7000 کیلوگرم زباله در آن ایجاد کرده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی