ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرطان
علمی

دانشمندان به اطلاعات مهمی درباره انتشار سلول‌های سرطانی در بدن دست پیدا کردند

سلول‌های سالم از طریق فرآیندی به نام متاستاز در بدن منتشر می‌شوند و حالا دانشمندان می‌گویند که سلول‌های انسانی از آن سوء استفاده می‌کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۰ مهر ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

دانشمندان در تحقیقات جدیدی متوجه‌ شده‌اند که سلول‌های سرطانی فرآیندی که توسط سلول‌های سالم برای انتشار در سراسر بدن استفاده می‌شود را «ربایش» می‌کنند که این موضوع اطلاعات فعلی درباره گسترش سرطان در بدن را تغییر می‌دهد. به گفته کارشناسان، درک بیشتر درباره نحوه گسترش سرطان می‌تواند منجر به درمان‌های بهتری برای آن شود.

با وجود اینکه متاستاز (فرآیند انتشار سرطان) یکی از دلایل اصلی مرگ‌و‌میر بیماران سرطانی است، اما پیشگیری از آن بسیار دشوار است. به گفته محققان دلیل این امر دشوار بودن تشخیص محرک‌های کلیدی این فرآیند است که می‌توانند هدف داروها قرار بگیرند. حالا دانشمندان کشف کرده‌اند که پروتئینی به نام NALCN می‌تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

سرطان

آن‌ها در آزمایش‌های خود روی موش‌ها، متوجه شدند که مسدود کردن فعالیت پروتئین NALCN باعث متاستاز می‌شود. همچنین زمانی که این پروتئین را از موش‌های بدون سرطان خارج کردند، متوجه شدند که این امر باعث می‌شود سلول‌های سالم آن‌ها بافت اصلی خود را ترک کرده و به اطراف بدن حرکت کنند و به سایر اندام بپیوندند.

این موضوع همچنین نشان می‌دهد برخلاف چیزی که تصور می‌شد، متاستاز یک فرآیند غیرعادی محدود به سرطان نیست، بلکه یک فرآیند طبیعی است که توسط سلول‌های سالم استفاده می‌شود و سرطان برای انتقال به سایر قسمت‌های بدن از آن سوء استفاده می‌کند.

پروفسور «ریچارد گیلبرتسون»، سرپرست این مطالعه و مدیر موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا کمبریج گفت:

«این از مهم‌ترین یافته‌هایی است که طی سه دهه گذشته در آزمایشگاه من به آن دست پیدا کرده‌ایم. ما نه تنها یکی از محرک‌های گریزان متاستاز را شناسایی کرده‌ایم، بلکه در متداول آن را نیز تغییر داده‌ایم و نشان می‌دهیم که سرطان چگونه فرآیندهای سلول‌های سالم را برای منافع خود می‌رباید. اگر این موضوع از طریق تحقیقات بیشتر تایید شود، می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای برای نحوه جلوگیری از گسترش سرطان داشته باشد و به ما اجازه می‌دهد تا این فرآیند را برای ترمیم اندام‌های آسیب‌دیده دستکاری کنیم.»

سرطان

NALCN مخفف کانال نشت سدیم (+NA) غیرانتخابی است. کانال‌های نشت سدیم عمدتا در سیستم عصبی مرکزی در نظر گرفته می‌شود، اما در سایر قسمت‌های بدن نیز یافت می‌شوند. این کانال‌ها در سراسر غشای سلول‌ها قرار می‌گیرند و میزان نمکی که به داخل و خارج سلول می‌رود را کنترل می‌کنند.

با این حال، هنوز مشخص نیست که چرا این کانال‌ها مستقیما در متاستاز سرطان نقش دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی