ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی: دولت از کسب‌وکارهای اینترنتی حمایت کند

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی با انتشار نامه‌ای، بسته‌های حمایتی از کسب‌وکارهای متوسط و خرد را ضرورتی عنوان کرد که دولت باید آن را اجرایی کند.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۱۲ مهر ۱۴۰۱ | ۱۵:۲۰

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی با انتشار نامه‌ای، با بیان اینکه تعریف بسته‌های حمایتی از کسب‌وکارهای متوسط و خرد ضرورت دارد، خواستار حمایت دولت از کسب‌وکارهای کوچک ومتوسط شد.

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی، در پی بیش از دو هفته اختلال گسترده در اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام با انتشار نامه‌ای سرگشاده از دولت خواست تا در سال «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» حداکثر حمایت‌های خود را از کسب‌وکارهای اینترنتی به خصوص کسب‌وکارهای کوچک و متوسط اجرایی کند.

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی با مخاطب قرار دادن دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور، با تاکید بر نام‌گذاری سال 1401 با عنوان «تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرینی» درخواست خود برای تعریف و ارائه بسته‌های حمایتی از سوی این ستاد عنوان کرد.

درخواست حمایت با بسته‌های تشویقی

این اتحادیه بدون هیچ اشاره‌ای به فیلترینگ اینستاگرام و اثرگذاری آن بر جریان توسعه کسب‌‌وکارهای کوچک بسته‌های مورد نظر خود برای بهبود شرایط کسب‌وکارها به ویژگی این بسته‌ها اشاره کرد است و نخستین ویژگی را تسهیلات ارزان‌قیمت، بلند مدت و با وثایق قابل ارائه عنوان کرده است.

معافیت یا تخفیف‌های مالیاتی نیز یکی دیگر از بندهایی است که این اتحادیه بر آن تاکید کرده است. البته این نکته را باید مورد توجه قرار داد که وزیر اقتصاد با بیان اینکه حوادث اخیر منجر به آسیب دیدگی برخی کسب‌وکارهای اینترنتی شده به تلاش دولت به منظور جبران این خسارت اشاره کرد و مشوق های مالیاتی و دیگر ابزار مختلف را راهکارهای دولت برای جبران این ضررهای مالی معرفی کرد.

«احسان خاندوزی» همچنین با اشاره به جلسه مشترک وزارت اقتصاد با وزارت ارتباطات، گفت: «تصمیم بر آن شد تا از ابزارهای متفاوتی از جمله مشوق‌های مالیاتی برای جبران ضررهای کسب‌‌وکارهای اینترنتی استفاده شود. مصوبه نهایی در روزهای آینده آماده خواهد شد.»

در بندهای دیگر این نامه به اهمیت معافیت‌های مرتبط با سازمان تامین اجتماعی شامل حق بیمه کارکنان پرسنل شاغل در این بخش نیز تاکید کرده است. این بند و همچنین بند متمرکز بر مالیات البته بیانگر آن است که تمرکز اتحادیه بیشتر بر حمایت از کسب‌وکارهای متوسط است تا کوچک.

اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی همچنین به ارائه پکیج‌های تبلیغاتی رایگان یا ارزان قیمت در رسانه‌ها شامل صدا و سیما و همچنین فضای شهری هم تاکید کرده است. این موضوع نیز البته در روزهای گذشته به عنوان پیشنهاد توسط نمایندگان مجلس اعلام شده بود.

ضرورت حمایت مالی در مقابل ضرورت توسعه زیرساخت

این اتحادیه در بخش پایانی نامه خود همچنین بر این موضوع تاکید کرده که از آنجایی که بسته‌های حمایتی عنوان شده صرفا برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است، بار مالی سنگینی برای دولت نخواهد داشت.

در نهایت با اشاره به اینکه این اتحادیه نماینده بخش خصوصی است اعلام آمادگی در راستای همکاری با دولت به منظور حمایت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نیز در این نامه عنوان شده است.

هرچند درخواست حمایت از کسب‌وکارها در شرایط فعلی ضرورتی جدی است که انتظار می‌رود اتحادیه‌ها و اصناف به آن توجه داشته باشند؛ اما ایجاد و بهبود زیرساخت‌های اولیه اینترنت پیش از حذف هر هزینه مرتبط با بیمه و مالیات ضروری‌تر به نظر می‌رسد. موضوعی که به نظر میرسد اتحادیه آن را از قلم انداخته است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • itookan
    itookan | ۱۲ مهر ۱۴۰۱

    دولت «کود» نزنه تو کسب و کارها، حمایت پیش کش

مطالب پیشنهادی