ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

عضو کارگروه فیلترینگ: فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ تا پایان شرایط امنیتی کشور ادامه دارد

به گفته باقری دلیل فعلی فیلتر این دو پلتفرم سیاسی و امنیتی است که دستگاه‌های امنیتی درباره آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای اعلام کرد اینستاگرام و واتس‌اپ با دستور دستگاه امنیتی فیلتر شده‌اند و مادامی که شرایط امنیتی در کشور حاکم است، محدودیت دسترسی ادامه دارد. او همچنین بار دیگر سخنان قبلی خود برای پذیرش قوانین ایران جهت ادامه فعالیت این دو پلتفرم را مطرح کرد.

نزدیک به سه هفته است که واتس‌اپ و اینستاگرام فیلتر شده‌اند و هیچ زمان مشخصی برای رفع محدودیت این دو پلتفرم اعلام نمی‌شود. «مهدی باقری»، عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای در گفتگو با مهر در خصوص ادامه این وضعیت گفت:

«دلیل فیلتر فعلی اینستاگرام و واتس‌اپ، سیاسی و امنیتی است. پشتوانه وضعیت کنونی برای این پلتفرم‌ها نیز دستور دستگاه امنیتی است و فیلترینگ این دو برنامه مادامی که شرایط کشور امنیتی باشد ادامه پیدا می‌کند.»

به گفته وی در مجلس به هیچ عنوان نسبت به اعمال محدودیت برای واتس‌اپ و اینستاگرام و همچنین بررسی وضعیت آن‌ها کارگروهی تشکیل نشده است.

عضو کارگروه فیلترینگ

باقری در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم تعیین تکلیف فعالیت پلتفرم‌های غیرایرانی تاکید کرد و گفت:

«نگاه مجلس به پلتفرم‌های از دسترس خارج شده برای مردم کاملاً حقوقی است. هر پلتفرمی در هر کشوری قصد فعالیت داشته باشد باید از قوانین آن کشور تبعیت کند. تبعیت از قانون شامل مواردی از قبیل راه‌اندازی کسب و کار، پرداخت عوارض و مالیات و رعایت حاکمیت سایبری است. در حال حاضر ایران هیچ تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری با هیچ‌کدام از نرم‌افزارهای یادشده ندارد و این اپلیکیشن‌ها هم هیچ کدام از قوانین جمهوری اسلامی را نمی‌پذیرند.»

او با بیان اینکه چون در واتس‌اپ و اینستاگرام هیچ ابزار کنترلی در دست دستگاه‌های حاکمیتی ایران نیست هر نوع فعالیتی علیه جان و مال مردم اتفاق بیوفتد قابل کنترل نیست. این اپلیکیشن‌ها در پاسخ به هشدارهای امنیتی مقامات جمهوری اسلامی مدعی آزادی بیان هستند و حاضر به پذیرش سازوکارهای پیشنهادی ایران نیستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی