ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

کلاه ایمنی مجهز به هوش مصنوعی به آتش‌نشان‌ها قدرت ابرقهرمانی می‌دهد

با وجود این دستگاه که از سنسورها، رادار و دوربین‌های حرارتی ساخته شده، آتش‌نشانان می‌توانند در محیط‌های پر از دود به سادگی حرکت کنند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۶ مهر ۱۴۰۱ | ۲۰:۰۰

محققان بخش National Robotarium از دانشگاه هریوت-وات مستقر در شهر ادینبرو، یک کلاه‌ایمنی مبتنی بر هوش مصنوعی ساخته‌اند که به آتش‌نشان‌ها کمک می‌کند تا در محیط‌های پر از دود حرکت و مسیریابی کنند و افراد گرفتار و آسیب‌دیده را سریع‌تر نجات دهند.

طبق بیانیه‌ای که توسط دانشگاه منتشر شده، این تیم تحقیقاتی با استفاده از سنسورها، دوربین‌های حرارتی و فناوری‌های رادار این دستگاه را ایجاد کرده‌اند. Chris Xiaoxuan Lu، مدرس سیستم‌های فیزیکی-سایبری دانشکده انفورماتیک به یورونیوز می‌گوید:

«همه می‌دانیم که آتش‌نشان‌ها قهرمان هستند. ما می‌خواهیم که آن‌ها این توانایی ابر قهرمانی را داشته باشند: از میان دود و تاریکی ببینند و این توانایی را داشته باشند که برای جستجو و نجات از رویکردهای موثری بهره ببرند. [این دستگاه] قطعا ایمنی آتش‌نشانان را از ابعاد مختلفی بهبود می‌بخشد.»

عملکرد کلاه ایمنی مجهز به هوش مصنوعی

این ابزار به‌طور کلی برای آسان‌تر کردن حرکت آتش‌نشانان در منطقه‌ای پر از دود، نقشه‌برداری از محیط اطراف و نجات افراد نیازمند طراحی شده است.

محققان نمونه اولیه این فناوری را با همکاری سازمان آتش نشانی و نجات اسکاتلند توسعه داده و آزمایش کرده‌اند. آن‌ها ادعا کرده‌اند که این دستگاه وزنی کمتر از 1.5 کیلوگرم دارد و از قطعات با قیمت مناسب ساخته شده و به راحتی به کلاه آتش نشانی معمولی متصل می‌شود.

لو در ادامه توضیح می‌دهد:

«در حال حاضر، ما مفهوم اولیه آن را آماده کرده‌ایم. هدف ما در مرحله بعدی، پیدا کردن همکاران صنعتی مناسبی است که مایل به همکاری با ما هستند تا این فناوری به بازار عرضه شود و برای آتش نشانان سراسر جهان سودمند باشد.»

همچنین محققان قصد دارند تا در ادامه فرآیند توسعه این فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی، توانایی تولید نقشه‌های سه بعدی و یک نمایشگر تعبیه شده را نیز به کلاه ایمنی اضافه کنند تا کاربر استفاده کننده آگاهی فضایی بیشتری داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی