ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

برخورد شهاب سنگ با زمین
علمی

برخورد سیارک قاتل دایناسورها به زمین، منجر به شکل‌گیری سونامی با ارتفاع 4.5 کیلومتر شده بود

محققان در مطالعه جدیدی متوجه شده‌اند که سونامی حاصل از برخورد سیارکی که دایناسورها را منقرض کرد، چه ویژگی‌هایی داشته است.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۶ مهر ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

محققان می‌گویند سیارکی که 66 میلیون سال پیش به زمین برخورد کرد و موجب انقراض نسل دایناسورها شد، احتمالا سونامی غول‌آسایی را به وجود آورده که ارتفاع آن به 4.5 کیلومتر می‌رسیده و نیمی از زمین را طی کرده بود.

دانشمندان با بررسی بیش از 100 منطقه در سراسر دنیا و خلق مدل‌های دیجیتالی از امواج مهیب این سونامی، تخمین زده‌اند که ارتفاع آب ناشی از برخورد سیارک در خلیج مکزیک به چقدر رسیده بود. «مالی رنج»، پژوهشگر ارشد این مطالعه که نتایجش در مجله AGU Advances منتشر شده، می‌گوید: «این سونامی چنان قوی بوده که رسوبات کف اقیانوس را تا نصف کره زمین جابه‌جا کرده و فرسایش داده است.»

آب دریاها پس از برخورد سیارک
آشفتگی آب سطح دریاها به واحد متر چهار ساعت پس از برخورد

تیم همکاران خانم رنج بر اساس یافته‌های قبلی اندازه سیارک قاتل دایناسورها را 14 کیلومتر و سرعت حرکت آن را 43,500 کیلومتر بر ساعت برآورد کرده است. پس از برخورد این سیارک، بسیاری از گونه‌های زیستی از بین رفتند و سه چهارم همه گیاهان و حیوانات نابود شدند. ولی آن‌ها برای بررسی وسعت سونامی حاصله، ژئولوژی زمین را ارزیابی کردند و 120 بخش مرزی یا رسوبات را که قبل یا بعد از این انقراض بزرگ تغییر کرده بودند، تحلیل کردند.

سونامی سیارک قاتل دایناسورها به اکثر سواحل دنیا رسیده بود

محققان می‌گویند انرژی اولیه این سونامی تا 30 هزار برابر بیشتر از انرژی سونامی حاصل از زمین‌لرزه سال 2004 در اقیانوس هند بود که باعث مرگ بیش از 230 هزار نفر شد. زمانی که سیارک به زمین برخورد کرد، دهانه‌ای به عرض 100 کیلومتر را به وجود آورد و ابر غلیظی از گردوغبار و دوده را به جو فرستاد.

دریاها پس از برخورد سیارک
آشفتگی آب سطح دریاها به واحد متر 24 ساعت پس از برخورد

دو دقیقه و نیم بعد از برخورد، پرده‌ای از مواد خروجی یک دیوار آبی را به بیرون هل داد و موجی به ارتفاع 4.5 کیلومتر را به وجود آورد که خیلی زود ارتفاع آن کم شد. در دقیقه دهم، موج 1.5 کیلومتری سونامی 220 کیلومتر از محل برخورد فاصله گرفته بود و در پایان 60 دقیقه خلیج مکزیک را ترک کرده و به آتلانتیک شمالی رسیده بود.

یک روز پس از برخورد، سونامی اکثر بخش‌های اقیانوس آرام و اطلس را پشت سر گذاشته و از هر دو طرف وارد اقیانوس هند شده بود. پس از 48 ساعت نیز موج‌ها به اکثر خطوط ساحل جهان رسیده بودند. سرعت حرکت آب در این رویداد احتمالا از 0.6 کیلومتر بر ساعت فراتر رفته و توانسته بود رسوبات کف دریا را بلند کند. البته این سرعت بالا صرفا در برخی نقاط رخ داده بود و در بقیه جاها آب با سرعت پایین‌تری حرکت می‌کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی