ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: آپولو ۷ به فضا پرتاب شد

در ۱۱ اکتبر ۱۹۶۸، آپولو ۷ به فضا پرتاب شد. این اولین ماموریت برنامه آپولو بود که سرنشینی را به فضا برد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۹ مهر ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

۱۱ اکتبر ۱۹۶۸، آپولو ۷ به همراه سه فضانورد والی شیرا، دان آیزل و والتر کانینگهام به فضا پرتاب شد. این اولین ماموریت برنامه آپولو بود که سرنشینانی را به فضا برد.

در این ماموریت که ده روز و بیست ساعت به طول انجامید، سیستم‌های ماژول فرماندهی و سرویس آپولو مورد آزمایش قرار گرفتند.

آپولو ۷ همچنین اولین پخش زنده تلویزیونی آمریکایی‌ها از فضا را تجربه کرد. درست قبل از ماموریت بود که تصمیم به حمل دوربین فیلمبرداری گرفته شد تا این پرواز در هفت برنامه تلویزیونی پخش شود.

مشکلات آپولو ۷

آپولو ۷ نزدیک به ۱۱ روز کار کرد، یعنی طولانی‌تر از سفر به ماه و بازگشت.

به‌جز چند استثنا، سایر سیستم‌های موجود در فضاپیما خوب عمل کردند. گاهی اوقات، یکی از سه پیل سوختی که برق فضاپیما را تامین می‌کرد، دمای بالای ناخواسته‌ای ایجاد می‌کرد. فن نیز سر و صدای زیادی ایجاد می‌کرد که سرنشینان مجبور به خاموش کردن دوتا از آن‌ها شدند.

خطوط خنک‌کننده نیز عرق می‌کردند و آب در گودال‌های کوچک روی عرشه جمع می‌شد. برای حل این مشکل نیز سرنشینان آب اضافی را با استفاده از شیلنگ تخلیه ادرار به فضا منتقل کردند.
پنجره‌های سفینه به‌علت ترکیبات درزگیر دچار مه‌گرفتگی شده بودند. وضعیتی که در آپولو ۸ نیز ادامه‌دار شد و امکان دید از پنجره را ضعیف کرده بود.

خورشید صبحگاهی در خلیج مکزیک و اقیانوس اطلس از فضاپیمای آپولو ۷

سرماخوردگی در فضا

به‌جز سیستم‌ها که به‌طور عادی با مشکلات جزئی کار می‌کردند، سرنشینان آپولو ۷ دچار ناراحتی‌های فیزیکی شدند. حدود ۱۵ ساعت پس از پرواز، شیرا به سرماخوردگی مبتلا شد تا به دیگر سرنشینان نیز سرایت کند. سرماخوردگی در زمین به اندازه کافی اذیت کننده است، اما در شرایط بی‌وزنی مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند.

به دلیل نبود گرانش، مخاط بینی مجاری آن را پر می‌کند و از سر خارج نمی‌شود. دمیدن آن به بیرون نیز به علت افزایش فشار برای گوش خطرناک است و می‌تواند موجب پارگی پرده گوش شود.
سرنشینان چاره‌ای جز تحمل علائم و استفاده از داروهای آسپیرین نداشتند. آن‌ها همچنین بر سر کنترل ماموریت با یکدیگر بحث‌ و درگیری داشتنند.

اما با وجود تمامی این مشکلات دستاوردهای این ماموریت منجر به بررسی هموار شدن راه برای ماموریت‌های آینده شد. آپولو ۷ هر آنچه را که نیاز بود انجام و آزمایش شود به اتمام رسانده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Mohammad Sadegh Manafi
  Mohammad Sadegh Manafi | ۲۰ مهر ۱۴۰۱

  من خودم به شخصه معتقد نیستم اینا رفته باشن ماه!

  • صبا سلوکی
   صبا سلوکی | ۲۰ مهر ۱۴۰۱

   البته دوست عزیز اعتقاد موضوع شخصیه، اما مدارک علمی برای اثبات اینکه آپولو واقعی بود یا خیر کافی هستن.
   جدای این مسائل، در اوج جنگ سردی که بین آمریکا و شوروی جریان داشت، اگر یک درصد تردیدی بود که انسان روی ماه قدم نگذاشته شوروی حتما ازش استفاده میکرد.

مطالب پیشنهادی