ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

محققان برای اولین بار در شیر مادر، میکروپلاستیک شناسایی کردند

دانشمندان ایتالیایی برای اولین بار اثرات سمی میکروپلاستیک‌ها را در شیر مادر رویت کردند که می‌تواند برای سلامتی نوزاران خطرناک باشد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۹ مهر ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۰

دانشمندان ایتالیایی برای اولین بار اثرات سمی میکروپلاستیک‌ها را در شیر مادر رویت کردند که می‌تواند برای سلامتی نوزادان تاثیرات بالقوه خطرناک و نگران‌کننده‌ای به همراه داشته باشد.

نوزادان در برابر آلاینده‌های شیمیایی آسیبپذیرند و حالا دانشمندان می‌گویند این اولین باری است که میکروپلاستیک را در شیر مادر تشخیص داده‌اند. آنها با بررسی نمونه شیر 34 مادر سالم، یک هفته پس از زایمان در رم ایتالیا، متوجه شدند که در شیر 75 درصد مادران، اثرات سمی میکروپلاستیک‌ها وجود دارد. محققان می‌گویند این موضوع بسیار نگران‌کننده است و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

دانشمندان می‌گویند با وجودی که در شیر این مادران میکروپلاستیک شناسایی شده، اما کماکان تغذیه نوزادان با شیر مادر توصیه می‌شود و آن را بهترین تغذیه کودک می‌دانند.

میکروپلاستیک‌ها و سلامت انسان

تحقیقات قبلی انجام شده، اثرات سمی میکروپلاستیک در برخی سلول‌های انسان، حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات دریایی را نشان می‌داد و حالا در شیر مادر نیز تشخیص داده شده است. میکروپلاستیک‌ها معمولا حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که می‌تواند تاثیر بدی روی سلامت داشته باشد.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد مردم سالانه حداقل 50,000 ذره پلاستیکی می‌خورند. تیم ایتالیایی در سال 2020 میکروپلاستیک را در جفت‌های انسانی شناسایی کرد.

تشخیص میکروپلاستیک در شیر مادر باعث افزایش نگرانی محققان در مورد نوزادان شده است. پیش از این تحقیقات مختلفی در مورد ارزیابی راه‌های کاهش قرار گرفتن مادران در معرض این آلاینده‌ها در دوران بارداری و شیردهی انجام شده است. همانطور که گفته شد، محققان این مطالعه می‌گویند با وجودی که میکروپلاستیک‌ها در شیر مادر شناسایی شده، اما نباید مادران در شیردهی کودکان خود کوتاهی کنند و کماکان شیر مادر برای تغذیه نوزادان توصیه می‌شود.

این تحقیق می‌تواند نشان دهد قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها تا چه اندازه می‌تواند روی سلامت مادر و کودک تاثیرگذار باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی