ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

متاورس
تکنولوژی

متا ۱۵ میلیارد دلار برای متاورس هزینه کرده است: تلاشی بی‌حاصل یا سرمایه‌گذاری سودآور؟

به گفته تحلیلگران، متا هزینه زیادی را صرف توسعه متاورس می‌کند، اما مشخص نیست که چه زمانی این فناوری به بازدهی خواهد رسید.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۲ مهر ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۰

متا از ابتدای سال گذشته بیش از 15 میلیارد دلار در زمینه متاورس روی Reality Labs خود سرمایه‌گذاری کرده است، اما تاکنون جزئیات بسیار کمی در مورد پولی که صرف می‌شود، به اشتراک گذاشته شده است. حالا برخی از کارشناسان ابراز نگرانی کرده‌اند که این شرکت در حال هدر دادن پول و منابع هنگفتی است.

«دن آیوز»، تحلیلگر حوزه فناوری Wedbush Securities توضیح می‌دهد:

«مشکل این است که آن‌ها هزینه می‌کنند، اما در زمینه شفافیت با سرمایه‌گذاران یک فاجعه بوده‌اند. این [موضوع] همچنان یک شرط‌بندی مخاطره آمیز از سوی زاکربرگ و تیم او خواهد بود، زیرا در حال حاضر، روی آینده شرط‌بندی می‌کنند، در حالی که تجارت اصلی آن‌ها با موانع زیادی روبرو هستند.»

مارک زاکربرگ

متا سال گذشته فاش کرد که بیش از 10 میلیارد دلار روی Reality Labs سرمایه‌گذاری کرده است. تاکنون این شرکت بیشتر از 5 میلیارد دلار زیان برای شش ماه اول سال 2022 گزارش کرده است و برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که مجموع زیان امسال بیشتر از سال گذشته خواهد بود.

آیوز اشاره می‌کند میزان پولی که متا تاکنون برای سرمایه‌گذاری متاورس خود هزینه کرده، نگران‌کننده است، به‌ویژه با توجه به دستگاه‌هایی مانند یک هدست جدید 1500 دلاری که به‌تازگی آن‌ها را معرفی کرده است.

«مارک زگوتوویچ»، از Benchmark، دیگر تحلیلگری است که نگرانی خود نسبت به این موضوع را نشان داده. او توضیح می‌دهد که هرچند به طور قطع اطمینان ندارد، اما حداقل 60 درصد ضررهای Reality Labs متا به دلیل هزینه‌های هنگفت تحقیق و توسعه آن بوده است که برای ساخت یک دنیای کاملا جدید هزینه می‌شود. او گفت:

«برای آن‌ها بسیار سخت است که شرکت‌های نرم‌افزاری منحصر‌به‌فردی را خریداری کنند، زیرا آن‌ها به‌قدری با مسئولیت‌های نظارتی گره خورده‌اند که مجبور هستند چیزی ارگانیک بسازند. شفافیت آن‌ها زمانی می‌تواند بهتر باشد که اعلام کنند چگونه و چه زمانی انتظار می‌رود که این هزینه‌ها بازدهی داشته باشد.»

نظر یک تحلیلگر امیدوار به متاورس

شرکت متا

با این حال، «ایوان فینست»، تحلیلگر Tigress Financial Partners، به چشم‌اندازی مارک زاکربرگ و وعده متاورس در بلندمدت اعتقاد دارد:

«زمانی که فیسبوک اولین بار اینستاگرام را خرید، مردم به او می‌خندیدند و می‌گفتند که دیوانه است. آن‌ها گفتند که این مرد فقط در حال هدر دادن پول‌های خود است و اینستاگرام نه فقط برای فیسبوک، بلکه در بین تمام خریدهای دنیا، به یکی از بهترین خریدهای تاریخ تبدیل شد.»

اینسایدر در گزارش خود ادعا می‌کند که متا حتی با وجود این نگرانی‌ها، از ارائه نظر خودداری کرده و سخنگوی شرکت نیز گفت که متا جزئیات مالی بخش Reality Labs خود را اعلام نخواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی