ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سونی هوندا موبیلیتی
اخبار خودرو

روز بزرگ صنعت ژاپن: سونی هوندا موبیلیتی با تمرکز بر ساخت خودروهای برقی متولد شد

دو کمپانی سونی و هوندا با همکاری هم خودروی برقی تولید می‌کنند. ماحصل این همکاری یک شرکت مشترک با نام سونی هوندا موبیلیتی (Sony Honda Mobility Inc) است که مقر آن در توکیو قرار دارد. ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۲۳ مهر ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۰

دو کمپانی سونی و هوندا با همکاری هم خودروی برقی تولید می‌کنند. ماحصل این همکاری یک شرکت مشترک با نام سونی هوندا موبیلیتی (Sony Honda Mobility Inc) است که مقر آن در توکیو قرار دارد. اولین خودروی این شرکت، در سال 2026 و در کارخانه هوندا در آمریکا مونتاژ و از آنجا به سایر بازارها از جمله ژاپن صادر خواهد شد. نکته جالب اینکه این خودروی الکتریکی با اولویت فروش آنلاین به دست مشتریان خواهد رسید.

سونی هوندا موبیلیتی

یوشیدا میزونو، مدیرعامل سونی هوندا موبیلیتی، می‌گوید اولین خودروی این کمپانی نوپا تولید انبوه نخواهد بود و آنها قصد دارند «محصولی با ارزش بالا» را راهی بازار کنند. در این اتومبیل الکتریکی فاکتورهایی مثل فناوری خودران، واقعیت افزوده و قابلیت‌های ارتباطی مورد تاکید قرار می‌گیرد و از طریق سرویس‌های اشتراکی امکان درآمدزایی از آن وجود خواهد داشت. با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که محصول مشترک هوندا و سونی از نظر قابلیت‌های نرم‌افزاری در سطح بالایی خواهد بود.

سونی مسئول توسعه قابلیت‌های نرم‌افزاری، هوندا مسئول مهندسی و تولید

در رابطه با نام نخستین خودروی سونی هوندا موبیلیتی اطلاعاتی در دست نیست. اما می‎‌دانیم که سونی مسئولیت توسعه نرم‌افزار و تکنولوژی‌های دیجیتال آن را بر عهده دارد. از این رو می‌توان انتظار داشت که مدل مورد بحث به آخرین فناوری‌ها در زمینه سرگرمی، نرم‌افزارهای مبتنی بر رایانش ابری و سنسورهای پیشرفته برای رانندگی خودران مجهز باشد. بد نیست بدانید این خودرو در برخی سناریوهای معین سطح سوم از فناوری خودران را ارائه خواهد کرد. در محیط‌های شهری نیز محصول مشترک هوندا و سونی توانایی ارائه سطح 2+ از این فناوری را خواهد داشت.

سونی هوندا موبیلیتی
همکاری سونی و هوندا

در این پروژه هوندا تجربه بالای خود در زمینه مهندسی، تولید و خدمات پس از فروش را به کار خواهد بست. این کمپانی درباره پلتفرم، تامین‌کننده باتری و یا کارخانه‌ای که ماموریت تولید محصول مشترک با سونی را بر عهده خواهد گرفت، حرفی به میان نیاورده است. با توجه به روابط و قراردادهای فعلی، این احتمال وجود دارد که هوندا برای تامین باتری به سراغ ال‌جی یا جنرال موتورز برود.

سونی هوندا موبیلیتی بیشتر روی بازار آمریکای شمالی تمرکز خواهد داشت؛ زیرا مدیران کمپانی معتقدند این منطقه پیشرفته‌تر از سایر نقاط است و مشتریان از قدرت خرید بالاتری برخوردار هستند. بجز آمریکا، احتمالا اروپا نیز میزبان محصول این شرکت جدید خواهد بود. سونی هوندا موبیلیتی می‌گوید در صورت استقبال مناسب در ژاپن، احتمال تولید در خاک این کشور وجود دارد.

کانسپت سونی

در زمان کنونی مشخص نیست که آیا خودروی برقی سونی هوندا موبیلیتی با نشان این کمپانی به فروش خواهد رسید و یا لوگوی یکی از دو برند پرطرفدار را روی خود خواهد داشت.

پیش نمایش در CES 2023

حتما در جریان هستید که سونی پیش از این با رونمایی از دو کانسپت Vision-S 01 و Vision-S 02 تمایل خود را برای ورود به صنعت خودرو نشان داده است. این دو کانسپت به ترتیب در CES 2021 و CES 2022 رونمایی شدند. برای CES 2023 نیز این کمپانی محبوب ژاپنی در حال تدارک یک کانسپت جدید است، البته با نشان سونی هوندا موبیلیتی. این کانسپت در چهارم ژانویه پرده‌برداری می‌شود و احتمالا سرنخ‌هایی از مدل نهایی مربوط به سال 2026 را ارائه خواهد کرد.

سونی هوندا موبیلیتی
دو خودروی کانسپت از شرکت سونی

بر اساس جدول زمانبندی، ثبت سفارش برای اولین خودروی سونی هوندا موبیلیتی از نیمه اول سال 2025 آغاز خواهد شد. تحویل سفارشات نیز در آمریکا برای بهار 2026 و در ژاپن برای نیمه دوم سال 2026 برنامه‌ریزی شده است.

همانطور که در لابلای مطالب نیز اشاره کردیم، سونی هوندا موبیلیتی روی فروش آنلاین تمرکز خواهد کرد و قصد دارد با شخصی‌سازی خدمات پس از فروش تجربه‌ای متفاوت برای مشتریان رقم بزند. شایان ذکر است این شرکت از مشتریان برای شرکت در فرایندهای توسعه دعوت به عمل خواهد آورد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی