ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سیاه گوش
علمی

برای اولین بار در تاریخ، ویدیویی از یک سیاه‌گوش مشکی رنگ منتشر شد [تماشا کنید]

سیاه‌گوش یک گربه‌سان با گوش‌های بلند است که معمولا پوششی خاکستری یا قهوه‌ای دارد. حالا این نمونه مشکی‌رنگ مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱ آبان ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

برای اولین بار ویدیویی از یک سیاه‌گوش وشق (Lynx) کانادایی با رنگ مشکی ضبط شده و در این ویدیو 30 ثانیه‌ای، این گربه‌سان در فاصله 50 متری یک محیط شهری در نزدیکی یوکان، کانادا نشسته است و صدای واق واق یک سگ به گوش می‌رسد.

سیاهگوش معمولا در زمستان خاکستری نقره‌ای و در تابستان قهوه‌ای تیره مایل به قرمز است. بنابراین پیدا کردن نمونه‌ای سیاه رنگ از این گربه‌سان می‌تواند برای کارشناسان بسیار قابل توجه باشد.

به گفته زیست‌شناسی به نام «توماس اس. یونگ» از دانشگاه آلبرتا، تنها چندین نمونه از سیاه‌گوش‌ها با رنگ چندریختی مشاهده شده‌اند، اما هنوز دلیل وجود این گونه سیاه‌رنگ مشخص نیست.

اولین سیاه گوش با رنگ مشکی

همچنین به‌طور دقیق مشخص نیست که این رنگ برای بقای آن یک مزیت یا ضرر محسوب می‌شود، البته یونگ احتمال می‌دهد که بیشتر به ضرر گربه‌سان خواهد بود، زیرا آن‌ها معمولا خرگوش‌های پاشنه‌برفی را شکار می‌کنند. این خرگوش‌ها دوست دارند در جنگل‌های سوخته رفت و آمد کنند و در این مکان‌ها سیاهگوش با پوشش سیاه، در زمستان می‌تواند بسیار برجسته و قابل توجه باشد. بنابراین، نمونه‌های سیاه‌رنگ این حیوان در زمستان، قابلیت استتار بسیار کمتری دارند.

ویدیوی ثبت شده بالا نسبتا مختصر و کوتاه است و با آن نمی‌توان به‌طور دقیق رنگ پوشش سیاه‌گوش را بررسی کرد. هرچند ویدیو لرزان و تا حدود غیر واضح است، اما چندین کارشناس تایید کرده‌اند که موجود نمایش داده شده یک سیاه گوش کانادایی است.

یونگ توضیح می‌دهد:

«[سیاهگوش] پوششی مشکی که شامل موهای محافظ خاکستری متمایل به سفید در سرتاسر آن و همچنین موهای سفید مایل به خاکستری در ناحیه صورت خود دارد.»

هرچند تعداد سیاه‌گوش‌ها در بخش‌های شمالی کانادا و آلاسکا ثابت باقی مانده، اما جمعیت سیاهگوش کانادایی در جاهای دیگر مانند ایالات متحده و جنوب کانادا در حال کاهش است. فعالیت‌های انسانی و تغییر آب‌و‌هوایی از جمله دلایلی هستند که این حیوانات را تهدید می‌کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • No_one
    No_one | ۲ آبان ۱۴۰۱

    صدای واق سگ ، کجای جهان هستی شنیدید سگ بگه « پارس » ؟؟؟ واق مشابه صدایی هست که سگ تولید می‌کنه ، اما واژه پارس هیچ شباهتی به اون صدا نداره

  • No_one
    No_one | ۲ آبان ۱۴۰۱

    صدای واق سگ ، کجای جهان هستی شنیدید سگ بگه « پارس » ؟؟؟

مطالب پیشنهادی