ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اپل
تکنولوژی

انتقاد متا از سیاست‌های جدید اپ استور: اپل به دنبال درآمدزایی بیشتر از شبکه‌های اجتماعی است

اپل با سیاست جدیدش قصد دارد از هزینه‌های مربوط به تبلیغات در اینستاگرام نیز کارمزد دریافت کند و متا از آن انتقاد کرده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ آبان ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۰

اپل سیاست‌های اپ استور را بی‌سروصدا تغییراتی داده است. برنامه‌هایی مانند اینستاگرام و فیسبوک که برای پست‌ها و برخی محتوای تبلیغاتی خود دارای گزینه‌های پرداخت هستند، 30 درصد کارمزد برای خریدهای درون برنامه‌ای به اپل پرداخت می‌کنند. متا از این سیاست جدید اپل راضی نیست و در بیانیه‌ای گفته این شرکت با سیاست‌های خود علاوه بر تقویت تجارت خود، باعث تضعیف شرکت‌های دیگر می‌شود.

«تام چانیک»، سخنگوی متا بیانیه زیر را برای وب‌سایت The Verge ارسال کرده است:

«اپل همچنان به توسعه سیاست‌هایش برای رشد کسب‌و‌کار خود ادامه می‌دهد و در عین حال دیگران را در اقتصاد دیجیتال ضعیف‌تر می‌کند. اپل قبلا گفته بود که از درآمد تبلیغات توسعه‌دهندگان سهمی دریافت نمی‌کند و اکنون ظاهرا نظر خود را تغییر داده است. ما همچنان به ارائه راه‌های ساده‌ای به کسب‌و‌کارهای کوچک برای اجرای تبلیغات و رشد تجارت خودشان در برنامه‌هایمان متعهد هستیم.»

فیسبوک

پرداخت هزینه برای افزایش تقویت پست‌ها نه تنها در برنامه‌های متا بلکه در سایر شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و تیک‌تاک یک ویژگی رایج محسوب می‌شود. تفاوت پلتفرم‌های متا در حال حاضر این است که آن‌ها برخلاف توییتر، تیک‌تاک و دیگران از سیستم خرید درون برنامه‌ای اپل استفاده نمی‌کنند.

پیش از این نیز اپل چندین بار گفته بود که محتوای دیجیتال فروخته شده در برنامه‌ها باید از طریق خریدهای درون برنامه‌ای آن فروخته شود، اما فیسبوک در برابر این قانون مقاومت کرده است.

بیانیه اپل درباره سیاست‌های جدید اپ استور

اپ استور

«پیتر عجمیان»، سخنگوی اپل نیز در بیانیه خود قانون جدید این شرکت را کم اهمیت جلوه داد و گفت که اپ استور از مدت‌ها قبل از فروش کالاها و خدمات دیجیتال نیز سهم دریافت می‌کرده است:

«از سال‌ها قبل، دستورالعمل‌های اپ استور مشخص کرده که فروش کالاها و خدمات دیجیتال در یک برنامه باید از خرید درون برنامه‌ای استفاده کنید. بوستینگ [Boosting] که به یک فرد یا سازمان اجازه می‌دهد تا برای افزایش دسترسی به پست یا پروفایل خود هزینه‌ای پرداخت کند، یک سرویس دیجیتالی است، بنابراین استفاده از خرید درون برنامه‌ای برای آن لازم است. این موضوع همیشه وجود داشته و نمونه‌های زیادی وجود دارد که این کار را با موفقیت انجام می‌دهند.»

با این وجود، مشخص نیست که اپل چرا دستورالعمل‌های اپ استور خود را به‌روزرسانی کرده است. هرچند نمایندگان متا ادعا کرده‌اند که این موضوع تاثیری روی درآمد آن‌ها نخواهد داشت، اما اگر ا‌پل تلاش داشته باشد تا موضع محکم‌تری در برابر فیسبوک و اینستاگرام بگیرد، ممکن است شرکت متا به دلیل سهم دریافتی کوپرتینویی‌ها، هزینه بوستینگ در پلتفرم‌های خود را برای کاربران و کسب‌و‌کارها افزایش دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی