ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آخرین شهر تمدن مایا
علمی

محققان در آخرین شهر تمدن مایا وسایل باستانی و سلاح‌های اسپانیایی پیدا کردند

پژوهشگران با روش‌های جدید موفق به کشف سازه‌های آخرین شهر تمدن مایا شده‌اند و گنجینه‌های بسیاری را به دست آورده‌اند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۹ آبان ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

سفالگری‌ها، مقبره‌های انسانی و گلوله‌های تفنگ‌های اسپانیایی از جمله اقلامی هستند که باستان‌شناسان از یک سایت تاریخی در آخرین شهر تمدن مایا در گواتمالا پیدا کرده‌اند.

گروهی از محققان از ماه ژوئن پارسال پژوهشی را شروع کردند تا درباره شهر Tayasal که مایاها اولین بار در حوالی سال 900 پیش از دوران مشترک در آن ساکن شدند، اطلاعات بیشتری کسب کنند. این شهر تا سال 1697 در برابر تهاجم اسپانیایی‌ها ایستادگی کرد.

«سائورلین کوردوا» از محققان این پروژه می‌گوید: «به مدت بیش از 100 سال بخش‌های شمالی گواتمالا خارج از کنترل قوای اسپانیایی بود و علت این اتفاق عمدتا به عملکرد جنگل به عنوان یک مرز طبیعی برمی‌گردد که باعث شده بود ورود اسپانیایی‌ها به این منطقه بسیار سخت شود.»

مار سنگی

اکثر ساختمان‌های شهر Tayasal زیر زمین و پوشش گیاهی وسیع این منطقه که 7 کیلومتر مربع در نزدیکی دریاچه «پتن ایتزا» گسترش دارد، دفن شده است. از جمله سازه‌هایی که هنوز در این سایت دیده می‌شود، یک آکروپولیس 30 متری است که به باور محققان محلی برای اقامت طبقه حاکمان بوده است.

آخرین شهر تمدن مایا برای بازدید گردشگران آماده می‌شود

«جنی باریوس» از وزارت فرهنگ و ورزش گواتمالا می‌گوید یکی از اهداف این پروژه بهینه‌سازی این سایت تاریخی است تا گردشگران بهتر بتوانند قدردان ارزش‌های این منطقه مربوط به تمدن مایا باشند. این تمدن در حوالی سال‌های 250 تا 900 پس از میلاد مسیح به اوج شکوه خود رسید و در بخش‌هایی از مکزیک، گواتمالا، بلیز، السالوادور و هندوراس مستقر بود.

باستان‌شناسان در سال 2018 از فناوری‌های پیشرفته نقشه‌برداری استفاده کردند تا خرابه‌های مخفی تمدن مایا را در جنگل‌های انبوه گواتمالا پیدا کنند. آن‌ها از این طریق توانستند چندین سایت پیش‌تر شناخته‌نشده و بیش از 600 هزار سازه‌ به‌هم‌مرتبط مثل خانه‌ها، زمین‌های زراعی و حتی هرم‌های مایا را پیدا کنند.

محققان برای شناسایی این زمین‌ها از طریق یک هواپیما به این جنگل‌های انبوه لیزر تاباندند. تخمین‌های قبلی حاکی از آن بود که فقط 1 تا 2 میلیون نفر در سرزمین‌های فرودست مایا زندگی می‌کردند، اما حالا پژوهشگران معتقدند که این جمعیت می‌تواند حدود 20 میلیون بوده باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی