ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بیت کوین
تکنولوژی

هش‌ریت بیت کوین رکورد جدیدی ثبت کرد

هش‌ریت شبکه بیت‌کوین به بالاترین سطح خود یعنی 331 اگزاهش بر ثانیه (EH/s) رسیده است که خبر از ثبت رکورد جدیدی می‌دهد.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۱ آبان ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

داده‌های گلسنود نشان می‌دهد هش‌ریت شبکه بیت‌کوین به بالاترین سطح خود یعنی 331 اگزاهش بر ثانیه (EH/s) رسیده که خبر از ثبت رکورد جدیدی می‌دهد.

همزمان افزایش قیمت بیت کوین به بالاتر از 20 هزار دلار و سرمایه‌گذاری کاربران در کریپتو، هش‌ریت شبکه بیت کوین افزایش یافته که می‌تواند باعث فشار بر ماینرهای این رمزارز شود. بعد از کاهش حدود 70 درصدی قیمت بیت کوین از 69 هزار دلار، اکنون هش‌ریت شبکه افزایش یافته است.

افزایش هش ریت بیت کوین

داده‌های  Glassnode، هش‌ریت بیت کوین را در بالاترین حد خود یعنی 331 EH/s نشان می‌دهد. از لحاظ تاریخی ارتباط ضعیفی بین هش ریت و افزایش قیمت بیت کوین وجود دارد. معمولا افزایش هش ریت در زمان سختی شبکه برای ماینرها اتفاق می‌افتد. در وضعیت فعلی، تحقیقات انجام شده توسط CryptoSlate نشان می‌دهد این وضعیت می‌تواند باعث فروش بیشتر بیت‌کوین توسط ماینرهای بازار شود. در واقع اگر روند افزایش هش ریت شبکه بدون افزایش بیشتر قیمت ادامه پیدا کند، ممکن است با فروش بیت کوین بیشتری توسط ماینرها روبرو شویم. این وضعیت مشابه در ماه ژوئن رخ داد و ماینرها در آن زمان، تقریبا 20‌ هزار بیت‌کوین فروختند.

در این بین، نکته مثبت افزایش هش ریت شبکه بیت کوین آن است که امنیت شبکه افزایش پیدا می‌کند و احتمال حمله به این شبکه به شدت کاهش پیدا می‌کند. برای مثال برای حمله به این شبکه با هش ریت 313 هگزاهش بر ثانیه، شرایط بسیار پیچیده می‌شود.

در سال 2018 هزینه استخراج هر بیت کوین حدود 8000 دلار بود و امروز با افزایش 900 درصدی هش‌ریت بیت کوین مواجه هستیم. شبکه نسبت به قبل بسیار امن‌تر شده و شرایط تغییراتی بسیار زیادی کرده است.

البته باید در نظر داشت با وجودی که افزایش هش‌ریت، شبکه را ایمن‌تر کرده است، هزینه استخراج بیت‌کوین نیز افزایش یافته است. هش ریت بالاتر به معنای سختی بیشتر شبکه و در نتیجه کاهش BTC تولید شده به ازای هر کیلووات انرژی است.

وقتی هزینه استخراج بیت کوین از قیمت آن پیشی می‌گیرد، ماینرها اغلب با مشکلاتی روبرو می‌شوند. باید دید در ادامه وضعیت بازار به چه سمت‌و‌سویی حرکت خواهد کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی