ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اروپا
علمی

سازمان جهانی هواشناسی: اروپا سریعتر از هر قاره دیگری در حال گرم شدن است

سازمان هواشناسی جهان در گزارش جدیدی به این موضوع نگران‌کننده اشاره کرده که اروپا سریعتر از هر قاره دیگری در حال گرم شدن است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۳ آبان ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

گزارش جدید سازمان جهانی هواشناسی (WMO) نشان می‌دهد که اروپا سریع‌تر از هر قاره دیگری در جهان در حال گرم شدن است. از سال 1991، درجه حرارت اروپا بیش از دو برابر سریع‌تر از میانگین دمای جهانی افزایش یافته است. این امر نوسانات شدید آب‌و‌هوا، از سیل‌های ویرانگر تا موج‌های گرما مرگبار را به همراه داشته است.

علیرغم اینکه اروپا منابع بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در اختیار دارد، این موضوع عواقب ناخوشایندی به همراه دارد. به عنوان مثال، از هر چهار نفر در اروپا، سه نفر به سیستم‌های هشدار اولیه برای بلایای تشدید شده تغییرات آب و هوایی دسترسی دارند. در مقایسه، سازمان ملل متحد اخیرا اعلام کرد که نیمی از جهان فاقد سیستم‌های هشدار اولیه هستند.

میزان گرم شدن اروپا

گرم شدن زمین

در حالی که کل سیاره در حال گرم شدن است، در نقاط خاصی از جهان این تغییرات با سرعت بیشتری رخ می‌دهد. از اواسط دهه 1800 و زمانی که کشورها با سوزاندن مقادیر زیادی از سوخت‌های فسیلی شروع به آلوده کردن جو کردند، میانگین دمای جهانی 1.2 درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

اما اروپا در مقایسه با دوران پیش از صنعتی شدن به‌طور متوسط حدود 2 درجه گرمتر شده است. بر اساس گزارش WMO، دما اروپا از سال 1991 حدود 0.5 درجه سانتیگراد در هر دهه افزایش یافته است. تغییرات آب و هوایی همچنین خطر سیل در غرب ار‌وپا را افزایش داده و سیل باعث مرگ حداقل 220 نفر در آلمان و بلژیک شده است.

«پتری تالاس»، دبیر کل WMO در یک بیانیه مطبوعاتی گفت:

«اروپا تصویری زنده از یک جهان در حال گرم شدن ارائه می‌دهد و به ما یادآوری می‌کند که حتی جوامعی که به خوبی آماده شده‌اند نیز از تاثیرات رویدادهای آب و هوایی در امان نیستند.»

گرمایش جهانی

بر اساس گزارش WMO، اروپا در مسیر ادامه گرمایش با سرعتی سریعتر از بقیه جهان قرار دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر به قطب شمال مربوط می‌شود که بخش‌هایی از این قاره را شامل می‌شود و تقریبا چهار برابر سریعتر از کره زمین در حال گرم شدن است.

در نهایت، این گزارش اشاره می‌کند که اتحادیه اروپا با موفقیت توانسته انتشار گازهای گلخانه‌ای را بین سال 1990 تا 2020 به اندازه 31 درصد کاهش دهد. اما باید سریع‌تر برنامه‌هایی برای کاهش بیشتر آلودگی انجام شود تا از تغییرات آب‌و‌هوایی شدیدتر جلوگیری شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Nasirjan
    Nasirjan | ۱۴ آبان ۱۴۰۱

    ممنون مقاله یی خوبی بود

مطالب پیشنهادی