ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

سازمان حفاظت محیط زیست: آلودگی هوا موجب مرگ 6 هزار تهرانی در سال گذشته شد

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، تولید انرژی با سوخت‌های فسیلی را عامل اصلی آلودگی هوا می‌داند.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۴ آبان ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آمارهای وزارت بهداشت در سال 1400 اعلام کرد آلودگی هوا منجر به مرگ 21هزار هم‌وطن در 27 شهر کشور شده که 6هزار نفر از جانباختگان، ساکن تهران بودند. به گفته وی استفاده از سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی، تاثیر زیادی در آلودگی هوا دارد.

همواره متهم اصلی آلودگی هوا، آمد و شد شهری و حضور خودرو و موتورسیکلت های فرسوده اعلام می‌شد؛ اما دی ماه سال 1399 انگشت اتهام به سمت نیروگاه های تولید برق نشانه رفت که به استفاده از سوخت مازوت روی آورده‌اند. حال «داریوش گل‌علیزاده» رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست نیز تلویحا این موضوع را تایید می‌کند: «حتی اگر سوخت و خودروها در کشور استاندارد شوند، باز هم وضعیت هوا به‌طور کامل بهتر نمی‌شود چراکه 94 درصد تولید انرژی کشور بر پایه سوخت‌های فسیلی است.»

او در گفتگو با پانا، تاکید کرد کاهش آلودگی هوا در اولویت هیچکس نیست از همین رو نمی‌توان انتظار هوای بهتری داشت:

«بر اساس گزارش وزارت بهداشت در سال 1400 در 27 شهر آلوده کشور با 35 میلیون جمعیت، حدود 21هزار مرگ‌ و میر منتسب به آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق 2.5 میکرون در بزرگسالان گزارش شد که 11 میلیارد دلار هزینه به کشور وارد کرده است. همچنین در تهران 6 هزار نفر جان خود را به این علت از دست داده‌اند.»

گل‌علیزاده معتقد است برای کاهش آلودگی هوا در کشور باید به سمت استفاده از نیروگاه‌های با انرژی تجدیدپذیر رفت:«شدت مصرف انرژی در ایران سه برابر دیگر نقاط جهان است. مساله و راهکار مشخص اما اجرا کردن آن دچار مشکل است. شعارها در این زمینه باید به تغییر رفتار مسئولان و مردم منجر شود تا وضعیت پیچیده‌تر از این نشود.»

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تولید موتورهای کابراتوری ممنوع شده است اما هنوز با استفاده از آن‌ها آلودگی بسیاری تولید می‌شود، گفت: «در تهران منابع انتشار آلودگی بسیار بالاست، به همین علت استفاده از هر خودروی استاندارد و جدیدی موجب تشدید آلودگی می‌شود در حالی که هدف به حداقل رساندن آلودگی هوا است.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی