ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ورود مافیای خودرو به واردات
خودرو

نماینده مجلس: راه ورود مافیای خودرو به عرصه واردات خودرو باز است!

به گفته یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، بندهای آیین‌نامه، راه را برای ورود مافیای خودرو به واردات باز گذاشته است. مافیای صنعت خودروسازی سعی دارند با شگردهای مختلف، بازار واردات ...

زهرا ملکی
نوشته شده توسط زهرا ملکی | ۱۸ آبان ۱۴۰۱ | ۲۰:۳۰

بعد از گذشت بیش از یکسال از مطرح شدن موضوع واردات خودرو به کشور، به نظر می رسد که حواشی اینکار تاکنون بسیار بیشتر از دستاوردها بوده است، به خصوص که چشم انداز نهایی نیز با توجه به عدم اعلام رسمی تعرفه های واردات چندان روشن نیست، در این شرایط به گفته یکی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی: «بندهای آیین‌نامه، راه را برای ورود مافیای خودرو به واردات باز گذاشته است. مافیای صنعت خودروسازی سعی دارند با شگردهای مختلف، بازار واردات را در دست بگیرند.»

مصوبه آیین‌نامه واردات خودرو با یک تأخیر طولانی و پس از کش و قوس‌های فراوان بالاخره در شهریورماه ۱۴۰۱ به امضای هیئت‌وزیران رسید. ولی به محض افشای بندهای آن، انتقادهای متعدد از سمت نهادهای مختلف بر آن وارد شد. به طور خاص، دبیر انجمن واردات خودرو از مفاد آیین‌نامه گله‌مند بوده و ضمن تأکید بر امکان ایجاد انحصار، ورود خودروهای خارجی بر اساس آیین‌نامه را نه به عنوان یک تجارت، بلکه به عنوان یک اقدام نمایشی توصیف کرده است. شروط و محدودیت‌های عجیب در آیین‌نامه واردات خودرو، دست مافیا را باز گذاشته و ظاهرا به طور عمدی، برای ایجاد انحصار تعریف شده‌اند.

به گفته عضو کمیسیون معادن و صنایع مجلس: «اگرچه آیین‌نامه به عقیده وزیر صمت به طور شفاف نوشته شده، ولی زمینه ایجاد انحصار مهیا است و مافیای صنعت خودروسازی می‌توانند با شگردهای هوشمندانه، قواعد آیین‌نامه را دور بزنند و بازار واردات خودرو را در دست بگیرند. لیست اسامی واردکنندگان مجاز خودرو به وضوح نشان می‌دهد که مافیای حاکم بر دو خودروسازی اصلی کشور به راحتی پا به عرصه واردات گذاشته‌اند و بعید نیست که بازار خودروهای خارجی وارداتی را تحت سیطره خود درآورند.»

سازوکار واردات خودرو در قانون مصوب مجلس در قانون پیش‌بینی شده است و تمایز و انحصاری در نوع خودروهای وارداتی به چشم نمی‌خورد. ولی شروطی که در آیین‌نامه قید شده، زمینه ورود مافیای خودرو به واردات را فراهم آورده و دست آن‌ها را باز گذاشته است. به همین خاطر توصیه می‌شود نهادها و مسئولین مربوطه تغییرات و اصلاحات لازم را روی بندهای آیین‌نامه اعمال کنند و ابهامات و راه‌های نفوذ مافیای خودرویی را از میان بردارند.  

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی