ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

امکان واردات مستقیم خودرو از ژاپن وجود ندارد

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در مورد واردات خودرو از ژاپن اعلام کرد: بدون تردید اصلاح مناسبات سبب توسعه روابط تجاری ما ژاپنی‌ها خواهد شد؛ اما در شرایط فعلی به صورت مستقیم نمی‌توانیم ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۱۹ آبان ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

ماجرای واردات خودرو هر روز با حاشیه‌های تازه‌ای همراه است و حالا خبر می‌رسد که با توجه به تحریم‌ها، عملاً واردات از بسیاری کشورهایی که تحریم‌های آمریکا را رعایت می‌کنند، امکان‌پذیر نیست. در این رابطه، رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در مورد واردات خودرو از ژاپن اعلام کرد: «بدون تردید اصلاح مناسبات سبب توسعه روابط تجاری ما با ژاپنی‌ها خواهد شد، اما در شرایط فعلی به صورت مستقیم نمی‌توانیم خودرو از این کشور وارد کنیم.»

بهرام شکوری با اشاره به نقش سفیر در توسعه روابط تجاری، گفت: «ایران در کشور مهمی مانند ژاپن سفیر تجاری ندارد، این در حالی است که سفیرها می‌توانند در توسعه روابط تجاری ایفاگر نقش مهمی باشند؛ هرچند ایران با داشتن سفارت‌خانه و سفیر در بسیاری از کشورها نتوانسته است در پیشبرد و توسعه روابط تجاری اقدام مهمی انجام دهد.»

وی با بیان اینکه ژاپن یکی از قطب‌های اقتصادی در دنیاست، ادامه داد: «دولت باید اهمیت بیشتری به ژاپن بدهد؛ چرا که این کشور می‌تواند جایگزین کشورهای اروپایی و آمریکا در حوزه انتقال دانش و تکنولوژی شود.»

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن تصریح کرد: «کمپانی‌ تویوتا سالانه بیش از 10 میلیون خودرو تولید می‌کند که بیش از 75 درصد از تولیداتش را در بازارهای جهانی عرضه می‌کند؛ اروپا و آمریکا جزو کشورهای تولیدکننده خودرو محسوب می‌شوند، اما از آنجایی‌‌که قیمت و کیفیت خودروهای آسیایی به‌‌ویژه ژاپنی مرغوب است، تقاضا برای خرید خودروی ژاپنی در بازار کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود دارد.»

این فعال اقتصادی با بیان اینکه خودروسازان ژاپنی می‌تواند در ایران سرمایه‌گذاری و یا اقدام به واردات کنند، اعلام کرد: «تحقق این مهم زمانی میسر می‌شود که ما تعامل‌های خود را با دنیا بهبود بدهیم. بدون تردید اصلاح مناسبات سبب توسعه روابط تجاری ما ژاپنی‌ها خواهد شد؛ در شرایط فعلی به‌صورت مستقیم نمی‌توانیم خودرو از این کشور وارد کنیم.»

شکوری با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های مشترک ژاپن و آمریکا، خاطر نشان کرد: «حفظ روابط تجاری با آمریکا برای ژاپنی‌ها اهمیت دارد، چرا که آمریکا بزرگ‌ترین شریک تجاری ژاپنی‌ها محسوب می‌شود و سهم عمده‌ای از محصولات این کشور در مارکت آمریکا بفروش می‌رسد. از این‌رو، درآمد حاصل از تجارت با آمریکا برای ژاپنی‌ها مؤثرتر از تجارت با ایران است. ژاپنی‌ها با اعمال تحریم‌ها علیه ایران، اشتیاقی برای تجارت با ایران از خود نشان ندادند، اما امکان واردات خودرو از ژاپن با واسطه برای ایران وجود دارد.»

وی در پاسخ به پرسش این موضوع که: یکی از بندهایی که وزارت صمت در آیین‌نامه واردات خودرو گنجانده، الزام نمایندگی در ایران است. اگر قرار باشد با واسطه اقدام به واردات کنیم، دیگر شرایط برای ایجاد نمایندگی‌ برای خودروسازان خارجی در ایران نزدیک به صفر می‌شود. آیا در شرایط تحریم می‌توان امیدوار به اجرای این بند باشیم؟ گفت: «این بند به این معناست که خودرو از چین و روسیه باید وارد کنیم که چندان رضایت مردم را نمی‌تواند جلب کند.»

شکوری با بیان اینکه درصدی از خودروهای چینی در رسته خودروهای بی‌کیفیت جای می‌گیرند، افزود: «محصولی رضایت ما را برآورده می‌کند که به لحاظ کیفیت و قیمت مناسب باشند و این دو اصل در خودروهای چینی که وارد شده‌اند، کمتر رعایت شده و رضایت ایرانیان را جلب نکرده است. در حوزه ماشین‌آلات معدنی کاترپیلار، کوماتسو در ایران هست، اما هیچ‌کدام از این ماشین‌آلات در ایران نمایندگی رسمی ندارند، اما قطعات آنها تأمین و در حوزه معدن‌های داخلی کار می‌کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی