ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

عکس فلت‌آیرن
علمی

تصویری از نیویورک با ارزش 11.8 میلیون دلار، دومین عکس گران‌قیمت تاریخ شد

تصویری ماندگار از نیویورک که توسط عکاس آمریکایی، «ادوارد جین استایکن» ثبت شده، با قیمت 11.8 میلیون دلار به فروش رسید تا به دومین عکس گران‌قیمت تاریخ تبدیل شود. این تصویر نادر یکی از 150 ...

تصویری ماندگار از نیویورک که توسط عکاس آمریکایی، «ادوارد جین استایکن» ثبت شده است، با قیمت 11.8 میلیون دلار به فروش رسید تا به دومین عکس گران‌قیمت تاریخ تبدیل شود.

این تصویر نادر یکی از 150 اثر هنری متعلق به هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت، «پل آلن» بود؛ میلیاردری که سال 2018 درگذشت. این عکس چهارشنبه هفته گذشته در حراج «کریستیز» با قیمت نجومی 11.8 میلیون دلار در نیویورک به فروش رسید تا به دومین عکس گران تاریخ تبدیل شود. گران‌‌ترین عکس جهان، Le Violon d'Ingres نام دارد که در سال جاری میلادی با قیمت 12.4 میلیون دلار فروخته شد.

عکس استایکن با اسم «فلت‌آیرن» که ساختمان فلت‌آیرن در نیویورک را نشان می‌دهد، در سال 1904 گرفته شد و در سال 1905 به چاپ رسید. پیش از برگزاری حراجی، قیمت این اثر 2 تا 3 میلیون دلار تخمین زده شده بود، اما با رقمی بسیار فراتر از انتظارات به فروش رسید. البته برخی کارشناسان به‌خاطر اهمیت این عکس میان عکاسان، فروش آن با چنین قیمتی را پیش‌بینی کرده بودند.

اثری نمادین و جاودانه

عکس فلت‌آیرن دومین عکس گران قیمت تاریخ

فلت‌آیرن یکی از نمادین‌ترین آثار استایکن به حساب می‌آید که توسط بسیاری از علاقه‌مندان به عکاسی، مورد ستایش قرار گرفته است. این عکس تنها دو سال پس از تکمیل ساختمان فلت‌آیرن در نیویورک گرفته شده؛ ساختمانی که نشانه‌ای از مدرن شدن این شهر آمریکا بود.

تنها سه نمونه چاپی از این عکس در دنیا وجود دارد. دو نمونه آن در موزه «متروپولیتن» نیویورک نگهداری می‌شود و یکی از آنها در کلکسیون پل آلن قرار داشت. البته هر سه عکس به لطف استفاده استایکن از صمغ بی‌کرومات روی چاپ پلاتین، با یکدیگر متفاوت هستند. در حقیقت تصاویر ته‌رنگ متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند.

این عکس تا دهه 90 میلادی بخشی از کلکسیون خانواده استایکن بود تا اینکه در دهه 90 میلادی توسط هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت خریده شد.

قیمت 11.8 میلیون دلار، 5 برابر بالاتر از گران‌ترین اثر فروخته‌شده استایکن محسوب می‌شود. پیش از این، در سال 2006 یکی از عکس‌های استایکن به نام «The Pond-Moonlight» که در سال 1904 گرفته شده بود، با مبلغ 2.9 میلیون دلار به فروش رسید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی