ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس: در حوزه فضای مجازی اگر سفت بگیریم خارجی‌ها با ما همکاری خواهند کرد

مرتضی آقا تهرانی با تاکید بر اینکه باید سکوهای فضای مجازی در اختیار ما باشد؛ گفت: متاسفانه گروهی در مجلس نگذاشتند این موضوع شکل بگیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت اگر سفت بگیریم کاربران و شرکت‌های خارجی به پیام رسان‌های داخلی می‌آیند چرا که فوق‌العاده به این پیام‌رسان‌ها محتاج هستند.

رئیس کمیسیون فرهنگی در واکنش به اینکه «بحث بیشتر در‌خصوص کاربر خارجی بود که به نرم‌افزار ایرانی نمی‌آید»، به ایلنا گفت: «آنها فوق‌العاده به شما محتاج هستند یا نه؟ محتاج هستند. پس آنها هم می‌آیند سراغ شما؛ اگر سفت گرفتید آنها هم می‌آیند، اما اگر شما از اول ترسیدید، شما می‌روید در زمین آنها.»

آقاتهرانی در پاسخ به سؤال ایلنا مبنی بر اینکه «یعنی شما معتقدید که اگر سفت بگیریم امکان دارد اینستاگرام با ما همکاری کند؟»، گفت: «بله، مانند آنچه که در ترکیه اتفاق افتاد و آمد طبق مقررات این کشور وارد همکاری شد.»

آقا‌تهرانی: سکوهای فضای مجازی باید دست خودمان باشد

رئیس فراکسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درخصوص نقص‌ها و اختلالات متعدد نرم‌افزارهای داخلی که امکان پذیرش کاربران را ندارد، گفت: «ببینید بحث تنظیم مقررات که در مجلس مطرح شد، برای همین بود؛ یعنی نظر مجلس این بود که ما کاری کنیم که سکوهای برنامه‌های فضای مجازی دست خودمان باشد نه دست بیرونی‌ها، آمریکا، صهیونیست‌ها و اروپایی‌ها؛ ولی خیلی‌ها نگذاشتند.»

آقا‌تهرانی با اشاره به انجام‌نشدن مدیریت سکوهای فضای مجازی، گفت: «وقتی که این کار انجام نشد، زمانی که شما به یک‌باره واتس‌اپ، یا اینستاگرام و تلگرام را می‌بندید، اگر در داخل هم چیزی نداشته باشید که جایگزین آنها شود، خب مشکل به وجود می‌آید، این فهمیدنش خیلی سخت نیست!»

به باور آقا‌تهرانی همین الان هم برای انجام اقدامات دیر نشده است: «باید وزارت ارتباطات نسبت به تقویت فضای مجازی داخل که خودکفا و ملی است، اقدامات لازم را انجام دهد. این هم برای امروز و الان نیست؛ این را از دیرباز حضرت آقا گفته‌اند و خواسته‌اند، اما متأسفانه کمتر به این حوزه توجه شده است. من این را می‌گذارم به حساب اینکه بعضی‌ها یک مقدار دیرفهم‌اند.» 

او در بخش دیگری از توضیحات خود درباره مدیریت فضای مجازی، گفت: «فضای مجازی الان بزرگ‌ترین قدرت در دنیا است. شما می‌خواهید از آن استفاده کنید و اجازه هم ندهید که سوءاستفاده و خرابکاری کنند. خب این راهکار دارد؛ لذا یک‌کمی باید روی آن فکر کنیم که چه باید کرد. اگر [این فضا را] سپردید به دست بیگانه، بعد نباید توقع داشته باشید که به شما خدمت کند.»

آقاتهرانی در پاسخ به این سؤال که «وقتی فضای مجازی بین‌المللی را ببندیم، چگونه کاربران ما می‌توانند براساس نظرات رهبری در عرصه جنگ نرم و جهاد تبیین در فضای بین‌المللی حضور یابند؟»، گفت: «باید این کار را انجام دهیم. نرم‌افزارهای داخلی واقعاً باید بتوانند هم با سرعت بهتر، پهنای بهتر، پاسخگویی بهتر و هوشمندسازی برنامه‌ای بیشتر و بهتر نیازهای مردم را تأمین کنند. مانند بلد و نشان که جایگزین ویز شدند. گفتند و معلوم شد که ویز اسرائیلی است. خب آمدند در برابر ویز، نشان و بلد را ایجاد کردند. این دو نرم‌افزار چون خوب عمل کردند، مردم به سمت این‌ها آمدند.»

او در ادامه توضیحات خود گفت: «در حوزه دیگر هم همین‌طور است. الان روبیکا و نرم‌افزارهای دیگر ایجاد شده است. اگر این‌ها ان‌شاءالله بتوانند از پس تأمین نیاز و خواست مردم برآیند، مردم استقبال می‌کنند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • sia1211
    sia1211 | ۲۳ آبان ۱۴۰۱

    این آخوند کجا زندگی می کند ایران واقعی یا ایران مجازی؟

  • Farzad6058
    Farzad6058 | ۲۳ آبان ۱۴۰۱

    با دعوای سر کوچه اشتباه گرفته :/

مطالب پیشنهادی