ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: رصدخانه آرسیبو یک پیام میان‌ستاره‌ای به فضا ارسال کرد

۱۶ نوامبر ۱۹۷۴ بود که رادیو تلسکوپ آرسیبو پیغامی به خوشه‌ ستاره‌ای کروی مسیه ۱۳ ارسال کرد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

۱۶ نوامبر ۱۹۷۴ بود که رادیو تلسکوپ آرسیبو پیغامی به خوشه‌ ستاره‌ای کروی مسیه ۱۳ ارسال کرد. هدف از این کار تلاش واقعی برای برقراری تماس با نوعی از حیات هوشمند یا فرازمینی‌ها نبود، بلکه تنها نمایشی از دستاوردهای تکنولوژی بشر بود که در مراسمی به مناسبت بازسازی تلسکوپ رادیویی آرسیبو از طریق امواج رادیویی به فضا پخش شد‌.

مسیه ۱۳ که ۲۵,۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد، میزبان این پیام بود‌. این خوشه ستاره‌ای مجموعه‌ای بزرگ و نسبتاً نزدیک بود‌. با این‌حال ۲۵۰۰۰ سال طول می‌کشد تا پیام آرسیبو به مسیه ۱۳ برسد.

محتوای پیام آرسیبو

محتوای پیام آرسیبو توسط فرانک دریک و کارل سیگن طراحی شد و شامل هفت بخش بود.

تصویر پیام آرسیبو

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، کدهایی که به رنگ سفید هستند، نشانگر اعداد یک تا ده است.

کدهای رنگ بنفش اعداد اتمی عناصری را نشان می‌دهند که دی‌ان‌ای انسان را تشکیل می‌دهند. این عناصر شامل: هیدروژن، کربن، نیتروژن، اکسیژن و فسفر است. رنگ سبز نیز فرمول ترکیبات شیمیایی دی‌ان‌ای را می‌سازد.

ساختار مارپیچ آبی رنگ، شکل و کدهای سفید رنگ در وسط آن، تعداد تخمینی نوکلئوتیدهای دی‌ان‌دی را نمایش می‌دهند. شکل قرمز تصویری از انسان و کدهای اطراف آن جمعیت کره زمین است.

کدهای زرد رنگ منظومه‌شمسی و مکانی را که این پیام از آن می‌آید، نشان می‌دهد. در‌نهایت کدهایی که به رنگ بنفش، آبی و سفید در پایین آن هستند، تلسکوپ رادیویی آرسیبو و ابعاد آن را مشخص می‌کند.

کل پیام که به زبان باینری است، شامل ۱۶۷۹ رقم دودویی می‌شود که با تغییر فرکانس و در زمان کمتر از سه‌دقیقه پخش و ارسال شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی